Marcin Oleś: muzyka klasyczna pobrzmiewa w naszej twórczości

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 17:30
- W naszym języku muzycznym pojawiają się elementy, które są dla nas istotne osobiście. W "Domówce z Dwójką" zawarliśmy wszystkie nasze fascynacje w pigułce - mówił Marcin Oleś w audycji "Wybieram Dwójkę".
Bracia Oleś
Bracia OleśFoto: PR2

Posłuchaj

11:16 Wybieram Dwójkę 13.01.2021 Oleś.mp3 Marcin Oleś zaprasza na Domówkę z Dwójką (Wybieram Dwójkę)

Choć obecnie jeden z braci kojarzony jest głównie z kontrabasem, a drugi z perkusją – obaj mają w swoim artystycznym CV grę na kilku innych instrumentach: Bartłomiej m.in. na ksylofonie i marimbie, Marcin na fortepianie i akordeonie. Bracia Olesiowie są gospodarzami najbliższej "Domówki z Dwójką", a Marcin Oleś był naszym gościem w audycji "Wybieram Dwójkę". 

- Od dzieciństwa otaczała nas muzyka. Ale nie ta mechaniczna, bo w naszym domu nawet nie było sprzętu grającego. Ojciec muzyk starał się unikać przenoszenia swojej pracy do domu. Natomiast mieliśmy okazję uczestniczyć w jego próbach, bo był dyrygentem i dosyć wcześnie nas wciągnął w granie na instrumentach. Z kolei ojciec naszej mamy pokazywał nam dźwięki mechaniczne z jego czasów. Więc w dwójnasób nasiąkaliśmy muzyką - opowiadał Marcin Oleś. 

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Gdy tak człowiek nasiąka, to w końcu staje się mokry i zapada decyzja o tym, żeby zostać muzykiem. - Myślę, że w naszym przypadku było to wtedy, kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy Charliego Parkera i zdaliśmy sobie sprawę, że muzyka może być tak bardzo emocjonalna i że można swoją własną osobowość wyrażać jako wykonawca. I od tego momentu przepadliśmy - mówił Marcin Oleś.

- Cała nasza kariera jest oparta na publikacjach związanych z jazzem, więc jesteśmy tak postrzegani. Jednak jeśli chodzi o nasze horyzonty zainteresowań i to, co staramy się przekazać przez naszą muzykę, znacznie poszerza ten kontekst - tłumaczył gość audycji. 

Czytaj także:

Jednym z celów działalności artystycznej braci Oleś jest przenoszenie muzyki klasycznej do świata jazzu. - To się bierze z jednej strony z fascynacji tą muzyką i chyba nie moglibyśmy odstawić tej fascynacji całkowicie na bok - mówił Marcin Oleś.

Te fascynacje muzyką klasyczną będzie słychać także w najbliższej Domówce z Dwójką. - Postanowiliśmy wykonać m.in. impresje utworów Krzysztofa Pendereckiego oraz utwór Henryka Mikołaja Góreckiego, ale także Krzysztofa Komedę. Choć Komeda miał pecha i nigdy nie został przyjęty do Związku Kompozytorów Polskich, to my jednak uznaliśmy go za wartego uwagi - przyznał Marcin Oleś.

Zobacz zapowiedź:

Do wysłuchania i obejrzenia występu zapraszamy w sobotę (16 stycznia) o godz. 19.00 – na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.


***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marcin Oleś (muzyk)

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Kamil Piotrowicz: od początku poszukiwałem własnej drogi

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 11:45
- Dla mnie pandemia jest okresem naprawdę dużego spokoju i to słychać w moich utworach i improwizacjach - mówił pianista i kompozytor Kamil Piotrowicz, który był gościem "Poranka Dwójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lutosławski Piano Duo w zimowym repertuarze [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 08:49
Pierwsza w tym roku "Domówka z Dwójką" to spotkanie z Lutosławski Piano Duo. Podczas sobotniego występu pianistów Emilii Karoliny Sitarz i Bartłomieja Wąsika usłyszeliśmy utwory z zimowego repertuaru. Zapraszamy do obejrzenia koncertu!
rozwiń zwiń