Antonio Pompa-Baldi: muzyka musi mieć narrację

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 07:00
– Muzyka nowoczesna zależy od osobistych upodobań. Sam nie przepadam za muzyką serialną ani dodekafoniczną, za taką, która nie kładzie większego nacisku na wartość melodyczną. Bo muzyka musi skupiać się na obrazach i kolorach, w przeciwnym razie, jeśli to tylko matematyka, nie ma dla mnie dużej wartości – mówił w Dwójce Antonio Pompa-Baldi, amerykańsko-włoski pianista, który wystąpił podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Antonio Pompa-Baldi
Antonio Pompa-BaldiFoto: Mixon Hall Photo

Posłuchaj
14:22 Letnia Promenada 12.08.2021 Antonio Pompa-Baldi.mp3 Antonio Pompa-Baldi m.in. o swoim repertuarze na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju (Letnia promenada/Dwójka)

Podczas Festiwalu w Dusznikach-Zdroju można było wysłuchać znakomitego recitalu fortepianowego Antonia Pompa-Baldiego, który wykonał m.in. II Sonatę fortepianową b-moll op. 35 Fryderyka Chopina oraz sonatę Waldsteinowską Beethovena. 

– II Sonata jest jednym z pierwszych dzieł Chopina, które grałem. Może nie zupełnie pierwszym, ale jednym z tych, które w moim życiu gram najdłużej. Nawet jeśli ją odkładałem na parę lat, to potem do niej wracałem. Teraz, kiedy wracam do niej po latach, to jest jak powrót do mojej pierwszej miłości, bo bardzo kocham to dzieło - opowiadał pianista.

Czytaj też:

W repertuarze jego recitalu pojawił się również utwór współczesnego włoskiego kompozytora Roberta Piano – Glances on the Divine Comedy.


 W tym roku obchodzimy 700. rocznicę śmierci Dantego Alighieri, dlatego zamówiłem fantastyczne dzieło u Roberta Piano – Spojrzenia na Boską Komedię. Uwielbiam muzykę Roberta, więc zawsze daję mu wolną rękę. Zaskoczył mnie, bo stworzył monstrualne dzieło, trwające 45 minut. Dlatego wykonałem tylko pierwszą część, która trwa około 2122 minut – Infermo – pierwszych dziewięć ogniw.

 Roberto ukształtował dzieło w ten sam sposób, jak stworzona została Boska Komedia  wyjaśniał Antonio Pompa-Baldi.  To było naprawdę wzbogacające doświadczenie uczyć się tej muzyki i jestem szczęśliwy, że mogłem ten utwór premierowo wykonać w Dusznikach-Zdroju.

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Rozmawiał: Marcin Majchrowski

Gość: Antonio Pompa-Baldi (pianista)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 20.40

am

Czytaj także

Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Sierpniowa uczta melomanów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:58
- Emocji nie brakuje, a związane są z problemami pandemii, ale mam nadzieję, że sprostamy wymogom. Inne emocje, bliższe sfery artystycznej zagwarantują nasi goście - mówił o rozpoczynającym się w piątek (6.08) 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
rozwiń zwiń