Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Sierpniowa uczta melomanów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:58
- Emocji nie brakuje, a związane są z problemami pandemii, ale mam nadzieję, że sprostamy wymogom. Inne emocje, bliższe sfery artystycznej zagwarantują nasi goście - mówił o rozpoczynającym się w piątek (6.08) 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Zbliża się Chopinowskie święto w Dusznikach-Zdroju, zainicjowane w 1946 roku. Na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim występowali najznakomitsi pianiści i wykonawcy muzyki Chopina, m.in. Vladimir Askenazy, Bella Dawidowicz, Halina Czerny-Stefańska czy Grigory Sokolov. Tradycyjnie wydarzenie rozpoczyna się w pierwszy piątek sierpnia i potrwa dziewięć dni, z dwoma koncertami dziennie.


Posłuchaj
10:49 Poranek Dwójki 5 sierpień 2021 09_33_05.mp3 Prof. Piotr Paleczny zaprasza na 76 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki)

- Mamy potwierdzenia od wszystkich wykonawców - zapewniał profesor Paleczny. - Są szczęśliwi, że mogą przyjechać do Dusznik-Zdroju. To artyści, którzy na co dzień występują w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie.

Seong-Jin Cho forum 1200.jpg
Seong-Jin Cho w koncercie inauguracyjnym 76. Festiwalu w Dusznikach-Zdroju

Wydarzenie otworzy koncert Seong-Jin Chokoreańskiego pianisty, laureata I nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie poloneza na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2015 roku. Zakończy zaś występ Erica Lu, zdobywcy IV nagrody na tym samym konkursie. - Seong-Jin Cho jest naszym stałym gościem - zaznaczył gość Dwójki. - Cieszę się, że tych dwóch wybitnych chopinistów u nas zagości.

Czytaj także:

Podczas festiwalu usłyszymy sześcioro młodych pianistów w Polski, którzy zakwalifikowali się do zaplanowanego na październik XVIII Konkursu Chopinowskiego. Także bardzo młodą, urodzoną w 2005 roku, pianistkę Marię Eydman - posiadaczkę długiej listy zwycięstw na konkursach młodzieżowych.


Leonora Armellini.jpg
Znamy wyniki eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Koncertom festiwalowym towarzyszą kursy mistrzowskie, przeznaczone dla młodych polskich pianistów wyróżniających się talentem i osiągnięciami artystycznymi. Kursy te są otwarte dla publiczności.

Recital inauguracyjny będziemy mogli usłyszeć już 6 sierpnia. Transmisja w Dwójce od godz. 20.00.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Piotr Paleczny (dyrektor artystyczny 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 9.30logo PGE pionB logo PGE 

Czytaj także

Szymon Nehring: kariera jest ściśle połączona z życiem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 22:00
- Wydaje mi się, że jeśli będę dobrze żył, dobrze pracował, uda mi się grać naprawdę ciekawie, ale to będzie proces - mówił w studiu koncertowym Dwójki Szymon Nehring, którego recital transmitowaliśmy z 75. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej": młodzież jest zarażona jej poetyckością

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 11:25
- Zaśpiewać ze zrozumieniem i porządnie utwór, który należy do kanonu polskiej piosenki, jest czasem trudniej, niż wykonać karkołomną muzycznie piosenkę po angielsku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia kierownik artystyczny konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" Jerzy Satanowski.
rozwiń zwiń