BBC Proms: Elizabeth Llewellyn i Jacques Imbrailo

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 21:30
Do krainy morskich opowieści zabrali nas podczas transmisji śpiewacy Elizabeth Llewellyn i Jacques Imbrailo, którzy wystąpili jako soliści podczas kolejnego koncertu w ramach tegorocznego Festiwalu BBC Proms. Całość prowadził Andrew Manze. W przerwie wysłuchaliśmy rozmów z południowoafrykańskim barytonem oraz dyrygentem Łukaszem Borowiczem.
Transmisja z BBC Proms od godz. 20.00
Transmisja z BBC Proms od godz. 20.00Foto: mat. prasowe

Program:

Doreen Carwithen Bishop Rock Overture, Grace Williams Sea Sketches na orkiestrę smyczkową, Ralph Vaughan Williams I Symfonia "A Sea Symphony"

wyk. soliści: Elizabeth Llewellyn – sopran, Jacques Imbrailo – baryton

Festiwal BBC Proms (Prom 16) – koncert BBC Symphony Chorus, BBC National Chorus of Wales I BBC National Orchestra of Wales pod dyrekcją Andrew Manze’ego

***

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 roku. Od 1927, z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC – obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in.: Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

Swą popularność Promsy zawdzięczają nie tylko bogatej i różnorodnej ofercie programowej, ale także obecności najciekawszych "twarzy" światowej muzyki i zamiłowaniu Brytyjczyków do muzyki poważnej oraz ich umiejętności celebrowania wydarzeń artystycznych. Koncerty promenadowe są niezwykle popularne także wśród osób, które na co dzień nie słuchają muzyki poważnej – The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny. Masowość imprezy (duża liczba uczestników, transmisje radiowe i telewizyjne) łączy się z dbałością o najwyższy poziom artystyczny. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się widowiskowy finał cyklu – znany jako The Last Night of the Proms.


Posłuchaj
12:57 Letnia promenada łukasz Borowicz 27 lipiec 2022 20_33_03.mp3 Łukasz Borowicz o temacie morza w muzyce brytyjskiej (Letnia promenada/Dwójka)

05:30 Letnia promenada Dwójka 27 lipiec 2022 20_46_00.mp3 Jacques Imbrailo o koncercie BBC Proms (Prom 16) (Letnia promenada/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Letnia promenada

Prowadził: Marcin Majchrowski

Materiały przygotował: Michał Dębski

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 20.30

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna bbc proms
Czytaj także

Clara Schumann - wirtuoz wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 17:30
- Chopin, Brahms, Paganini, Liszt – z tymi wszystkimi panami Clara Schumann grała. Paganini powiedział po koncercie, że nigdy mu się tak nie grało, a u schyłku życia wspominał ten koncert jako najlepszy, jakikolwiek dał, lecz nie on tu był numerem jeden, lecz to fortepian Clary nadawał ton - mówiła w Dwójce Urszula Pawlik, dziennikarka radiowa i krytyczka literacka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Martha Argerich i Artur Moreira Lima na Konkursie Chopinowskim w 1965 r.

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 13:04
W poniedziałek (25.07) do wygrania była płyta z koncertami fortepianowymi Chopina w interpretacji  tryumfatorki VII Konkursu Chopinowskiego, Marthy Argerich (Koncert e-moll) i laureata II nagrody, Arthura Moreira Limy (Koncert f-moll): nagrania z finałów, z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.
rozwiń zwiń