Dorota Serwa: ludzie ciągną do Filharmonii Szczecińskiej. [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 16:10
- Filharmonia to nie tylko kwestia tego, co jest na końcu całej drogi, czyli koncertu i uczestniczenia w nim, ale fenomen koncertu na żywo, który zupełnie nie jest porównywalny z najlepszej jakości transmisjami - mówiła w Dwójce dyrektor Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza Dorota Serwa.
Filharmonia Szczecińska
Filharmonia SzczecińskaFoto: Marcin Bielecki/PAP

Zobacz wideo

Od niemal dekady szczecińską filharmonią kieruje Dorota Serwa, muzykolog i dziennikarka, wcześniej związana miedzy innymi z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Trochę przypadkowo, trochę spontanicznie przystąpiłam do konkursu na dyrektora filharmonii - opowiadała. - Właściwie z sentymentu, że chciałabym coś dobrego poza Warszawą zrobić dla swojego miasta. Chciałabym wrócić do swoich przyjaciół, rodziny - dodała.


Posłuchaj
58:11 2021_01_09 12_00_01_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Mazurek słucha Doroty Serwy (Mazurek słucha/Dwójka)

 

Obecnie, nie licząc czasu pandemii, szczecińska instytucja, poza propozycjami dla melomanów, otwiera się na najmłodszych i najstarszych, organizuje spotkania edukacyjne, promuje też inne dziedziny sztuki. - Poukładałam sobie w głowie, że można stworzyć fajną, ciekawą instytucję, która może nie będzie aspirowała do tego, aby ścigać się z Berlinem, bo jest to abstrakcyjne i niedorzeczne, ale może warto spróbować coś stworzyć. Właściwie wzmocnić, bo przecież filharmonia w Szczecinie funkcjonowała od 1948 roku, kiedy powstał pierwszy zespół, a później już oficjalnie od '53 - zaznaczyła Dorota Serwa. - Pomyślałam, że czas na nową odsłonę.

Czytaj także

Nowemu etapowi w historii instytucji sprzyjała budowa gmachu, który na początku wzbudzał emocje wśród szczecinian. - Mówiono, że postawiono kolejny blaszak, na dodatek zupełnie niepasujący do otoczenia. Dzisiaj mówi się o lodowej górze, o tym, że jest to symbol Szczecina - podkreśliła dyrektor filharmonii. - Musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniem jakim jest ładny budynek i ciekawość, którą budził architektoniczny aspekt, jego estetyka, strzelistość, oryginalność, iluminacja. Dziś filharmonia jest miejscem o charakterze nie tylko muzycznym, ale trochę społecznym, edukacyjnym - podkreśliła Dorota Serwa. 

W 2016 roku Dorota Serwa otrzymała Medal Stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za działalność na rzecz polskiej kultury i muzyki.


Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Dorota Serwa (dyrektor Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza)

Data emisji: 9.01.2021

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Wojciech Nentwig o urodzinowej umowie z Krzysztofem Pendereckim

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 21:11
- Umówiliśmy, że zawsze rok przed jego okrągłymi urodzinami będzie dyrygował w Filharmonii Poznańskiej - wspominał w audycji "Filharmonia Dwójki" Wojciech Nentwig, dyrektor naczelny Filharmonii Poznańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Ruciński i jego muzyczny kosmos

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:00
Cykl audycji "Znacie to posłuchajcie" prowadził znakomity polski baryton, współpracujący z największymi scenami operowymi, m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera House w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie, Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń