Cezary Harasimowicz: ciekło, ciekło aż wyciekło pisanie [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:46
- Ciągle coś zmieniałem. A to chciałem być malarzem, a to filozofem, a to teoretykiem teatru, a to aktorem, muzykiem i tak dalej. Moja mama, która była osobą bardzo cierpliwą, miała takie powiedzenie: "Cieknie, cieknie, z któregoś kranika wycieknie". I tak jakoś wyciekło pisanie - mówił o sobie Cezary Harasimowicz w audycji "Mazurek słucha".
Posłuchaj
58:56 2021_01_23 12_01_01_PR2_Mazurek_Slucha.mp3 Spotkanie z Cezarym Harasimowiczem (Mazurek słucha/Dwójka) 
cezary  harasimowicz 1200.jpg
Cezary Harasimowicz: życie streszcza się czasem do pestki mirabelki

Studiował historię sztuki w londyńskim Cortauld Institute of Art i polonistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Chciał zostać jazzmanem. Nawet poczynił w tym kierunku pewne kroki. W 1980 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Ostatecznie uznał, że aktorstwo to nie jego żywioł. Niemniej z filmem nie zerwał całkowicie, choć jak twierdzi, żywot scenariopisarza, na który się zdecydował, także pełen jest pułapek.

Jego wszechstronne wykształcenie przełożyło się na różnorodne sukcesy. W karierze aktorskiej Cezary Harasimowicz jest szczególnie ceniony za kreację w "Sezonie na bażanty" Wiesława Saniewskiego, a jako dramaturg zasłynął pisząc "Dziesięć pięter", które ukazały się drukiem w miesięczniku "Dialog". Jego teksty stanowią reakcję na bieżące wydarzenia ubrane w język teatru.

Czytaj także:

W książce "Saga, czyli filiżanka, której nie ma" Cezary Harasimowicz opisał barwną i bogatą historię swojej rodziny. - Ta opowieść oparta jest na dwóch przęsłach. Jednym przęsłem jest mój dziadek, mjr Adam Królikiewicz - pierwszy polski medalista olimpijski. Drugim przęsłem jest moja mama. Jak się złoży te dwa przęsła, to powstanie most, na którym mamy historię Polski - powiedział gość Programu 2 Polskiego Radia.

W dalszej części audycji scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz opowiadał o życiowych blaskach, rafach i mieliznach. 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Cezary Harasimowicz (scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz)

Data emisji: 23.01.2021

Godzina emisji: 12.00


Czytaj także

Cezary Harasimowicz: życie streszcza się czasem do pestki mirabelki

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 12:34
- To historia drzewka, które rosło sobie spokojnie w Warszawie na dawnej ulicy Nalewki, po wojnie Nowotki, a obecnie Andersa. Przeżyło Zagładę, powstanie w getcie, niestety nie przeżyło dzisiejszych czasów - mówił w Dwójce Cezary Harasimowicz, autor książki "Mirabelka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współcześni Tristan i Izolda – o powieści ''Była sobie miłość'' Cezarego Harasimowicza

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 15:01
Cezary Harasimowicz – scenarzysta i autor książek, a także niedawny laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, opowiada o najnowszej powieści będącej historią tragicznej miłości, która rozwija się na przestrzeni wieków.
rozwiń zwiń