Maria Ciunelis: staram się być normalną aktorką

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 13:00
- Jurek Kamas mówił o mnie "Maria Ciunelis od ról beznadziejnych". Załamałam się i zapytałam, dlaczego mi taki przydomek nadał, czy ja tak okropnie gram? A on mówi: nie, to jak Tadeusz Juda od spraw beznadziejnych. Jak ktoś nie wie, co zrobić z rolą, to myśli "obsadźmy Ciunelis, ona coś wymyśli" - gościem Roberta Mazurka w audycji "Mazurek słucha" była aktorka, scenarzystka i reżyserka Maria Ciunelis.
Stwierdzenie, że jest aktorką teatralną, byłoby nie do końca precyzyjne. Właściwie należałoby powiedzieć, że od kilku dziesięcioleci jest aktorką Teatru Ateneum.
Stwierdzenie, że jest aktorką teatralną, byłoby nie do końca precyzyjne. Właściwie należałoby powiedzieć, że od kilku dziesięcioleci jest aktorką Teatru Ateneum. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Aktorka "do grania"

Maria Ciunelis, jak zaznaczyła, cytując Kazimierza Dejmka, jest "aktorką do grania", nie gwiazdą. Obce są jej social media i rozmaite autopromocje. Woli prawdziwą scenę, na której obecna jest już 38 lat, a debiutowała w spektaklu "Matka" Witkacego.

Stwierdzenie, że jest aktorką teatralną, byłoby nie do końca precyzyjne. Właściwie należałoby powiedzieć, że od kilku dziesięcioleci jest aktorką Teatru Ateneum. 

Zawód "ateńczyk"

Ukończyła warszawską PWST w 1984 roku. Była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego. W sezonie 1985/1986 dołączyła do zespołu Teatru Ateneum. - W momencie, kiedy tam przyszłam, zaskoczyła mnie atmosfera panująca w teatrze. Było rodzinnie - opowiadała. - A była tam sama śmietanka, elita teatralna.

W swojej karierze miewała momenty, kiedy rozważała odejście z Ateneum, ale zatrzymywały ją m.in. słowa Janusza Warmińskiego, który aż do śmierci w 1996 roku, czyli przez 44 lata, pełnił funkcję szefa teatru. - Podkreślał, że jesteśmy "ateńczykami" i że jesteśmy współodpowiedzialni za ten teatr.

Czytaj także:

Aktorka kojarzona jest z rolami m.in. w takich filmach, jak "Dzień świra" czy "Dziewczęta z Nowolipek". Spełnia się na wielu płaszczyznach artystycznych, ale także jako matka pięciorga dzieci

Poza wieloma rolami zagranymi w polskich kultowych filmach, aktorka po spektaklu "Dzieci mniejszego Boga" zaczęła pomagać w rehabilitacji ludzi niepełnosprawnych. Ma wielu przyjaciół, którzy są głusi. 


Posłuchaj
58:59 2022_01_29 12_00_19_PR2_Mazurek_słucha.mp3 Maria Ciunelis w rozmowie z Robertem Mazurkiem (Mazurek słucha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mazurek słucha

Prowadził: Robert Mazurek

Gość: Maria Ciunelis (aktorka)

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 12.00

uk

Czytaj także

Adam Ferency: nie mógłbym żyć bez teatru. Spędziłem w nim całe życie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 12:00
- W trakcie zdjęć do filmu "Przesłuchanie" mieliśmy poczucie, że będzie on strasznie istotny i ważny. Ryszard Bugajski zrobił film, który był krzykiem na temat polskiej historii. To był jego błysk geniuszu - mówił w Dwójce Adam Ferency, aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bonaszewski: zagranie kogoś dobrego to bardzo trudne zadanie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 13:00
- Jestem naprawdę przekonany, że to wspaniały zawód, mam być aktorem, a nie opowiadać, na czym polega życie. Jako reżyser nie mam metody, a na pedagoga się nie nadaję - mówił na antenie Dwójki Mariusz Bonaszewski.
rozwiń zwiń