Istoty fantastyczne w muzyce XIX wieku [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 12:10
Mniej więcej od początku XIX wieku w muzyce zaczynają pojawiać się mityczne stworzenia – elfy, diabły, strzygi, skrzaty i gobliny. Ich obecność w dziełach kompozytorów była tematem audycji Waldemara Malickiego.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Wiek XIX w muzyce to przede wszystkim romantyzm. W tym czasie kompozytorzy coraz częściej i chętniej sięgają po legendy i tradycje ludowe, a bohaterami ich utworów stają się chociażby nimfy leśne czy duchy. Pieśni i symfonie pełne ekspresji komponują m.in. Paganini, Schumann, Brahms i Chopin.

Powstają również liczne opery, które opowiadają historie pełne mistycznych stworzeń. Jedną z najsłynniejszych, uznawaną również za jedną z najwcześniejszych oper romantycznych w Europie, jest Ondyna E.T.A. Hoffmanna. Jej libretto zostało stworzone na podstawie noweli fantastycznej Friedricha de la Motte Fouqué pod tym samym tytułem. 

W sześciu obrazach, z jakich składa się opera Hoffmanna, przedstawiona została historia nimfy wodnej Ondyny - nieśmiertelnej nimfy, która oddała swoje serce rycerzowi Huldbrandowi. Gdy ukochany dopuszcza się zdrady, ta przeklina kochanka: będzie żył, ale tylko do czasu, gdy będzie o tym pamiętał.

Ważna dla baśniowego romantyzmu jest również Symfonia "Fantastyczna" Hectora Berlioza. W ostatniej części dzieła, zatytułowanej Sabat czarownic, kompozytor zawarł apokaliptyczne wizje śmierci głównego bohatera. 

Nie bez znaczenia był również Król Olch Franciszka Schuberta. To ballada skomponowana w 1815 roku, opowiadająca o tajemniczej śmierci dziecka, w której rzeczywistość spotyka się ze światem nadprzyrodzonym. Jedną z postaci, pojawiających się w utworze, jest złowrogi król Elfów, zwiastujący śmierć.


Posłuchaj
119:43 2021_12_18 10_00_01_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Istoty fantastyczne w muzyce XIX wieku (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 18.12.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Christoph Prégardien: kiedy słucham Schuberta, rozumiem go natychmiast

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 19:40
- Zdarzają się kompozytorzy, których pieśni do mnie nie przemawiają. Przeglądam ich muzykę i zupełnie nie rozumiem, co chcieli przekazać. W przypadku Schuberta, kiedy śpiewam jego muzykę, albo kiedy jej słucham, wszystko jest jasne - mówił słynny śpiewam w Programie 2 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Król Olch" - najsławniejsza i najwspanialsza pieśń

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 07:57
- Fortepian w tej pieśni wystukuje uparcie, niemal w kółko, jeden krótki motyw. To właśnie on nadaje pieśni jej cel, jej złowrogi charakter - mówi Piotr Wierzbicki. - To puka los, los którego nie można już odwrócić. Od pierwszych taktów pieśni wiadomo, że wszystko skończy się źle - dodaje. 
rozwiń zwiń