REKLAMA

Wariacje na temat Mozarta

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 10:00
Utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta nierzadko trafiały na warsztat innych kompozytorów. Dlatego w ostatniej audycji Waldemar Malicki opowiedział m.in. o wariacjach na tematy z sonat, a nawet oper Mozarta.
Wolfgang Amadeusz Mozart
Wolfgang Amadeusz MozartFoto: Shutterstock/iku4

Wolfgang Amadeusz Mozart przyszedł na świat 27 stycznia 1756 roku. Na chrzcie otrzymał imiona Joannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus. Przez większą część swojego życia posługiwał się jedynie dwoma imionami w nieco zmienionej formie – Wolfgang Amadé. Łaciński "Amadeus" to nic innego jak odpowiednik greckiego "Teofila", czyli "przyjaciela Boga" lub "umiłowanego przez Boga". W młodości zdarzało się, że muzyk używał tego imienia także w formie włoskiej – Amadeo. Z kolei rodzina mówiła do niego Wolferl, Wolfgangerl i we wczesnych czasach Wolfi.

Mimo że ten wybitny kompozytor zmarł w wieku zaledwie 35 lat, jednak jego życie artystyczne było niezwykle intensywne. Już od najmłodszych lat podróżował, dając koncerty w wielu miastach Europy. Wiódł też intensywne życie towarzyskie. Szacuje się, że stworzył ponad 620 dzieł: pierwsze w wieku zaledwie pięciu lat, a ostatnie na łożu śmierci. Dzieła Mozarta odznaczają się dowcipem, melodyjnością oraz lekkością. Ulubionym gatunkiem tego wybitnego twórcy była opera, którą najczęściej komponował w stylu włoskim.

Posłuchaj
122:28 2022_07_16 10_00_09_PR2_Upio_w_eterze_Waldemar_Malicki_Show.mp3 Wariacje na temat Mozarta (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show)

 

Jedną ze słynniejszych jego oper jest Czarodziejski flet, który został napisany w formie wesołej śpiewogry (singspiel) dla ludowego Theater auf der Wieden na przedmieściach Wiednia, dokąd chadzała publiczność o niewyszukanym guście. Dziś jednak odbierany jest jako arcydzieło kultury elitarnej. Napisał również Wesele Figara, Don Giovanniego czy Uprowadzenie z Seraju. Warto wspomnieć, że stworzył także ponad 50 symfonii, niemal 20 mszy oraz utwory kameralne i solowe, koncerty fortepianowe, fletowe, skrzypcowe, klarnetowe, a nawet serenady (wśród nich słynne Eine kleine Nachtmusic).

Zobacz wideo:

[YouTube/Dwójka Polskie Radio]

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 16.07.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Mozart – geniusz, którego muzyka przetrwała stulecia

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 10:30
Szybciej nauczył się zapisywać nuty niż litery alfabetu. Mozart to geniusz, o którym pamięć przetrwała przez stulecia. Jak żył? Jakie miał zwyczaje? Czym wyjątkowym charakteryzuje się jego muzyka? O tym w audycji "Zagadkowa niedziela" opowiedziała Alicja Węgorzewska, śpiewaczka operowa, dyrektorka Warszawskiej Opery Kameralnej.
rozwiń zwiń