REKLAMA

Fortepian - instrument doskonały i jego wynalazki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 12:00
- Zapraszam państwa w podróż po wynalazkach dotyczących fortepianu, od czasu, kiedy stał się doskonały - zapowiadał kolejną radiową lekcję muzyki Waldemar Malicki.
Czy da się ulepszyć instrument doskonały?
Czy da się ulepszyć instrument doskonały?Foto: Kaletnik/shutterstock

ZOBACZ WIDEO:

[YT Dwójki]

W sobotnim cyklu sobotnich audycji Waldemar Malicki opowiadał nam także o fortepianie jako instrumencie, który może wejść w ogromną liczę muzycznych ról, które w historii się wymieniają. Podróż przez możliwości fortepianu [ZOABCZ WIDEO] >>>>>

Opowiadał także o relacji fortepianu do instrumentów dętych. - Pomyślałem sobie, że warto byłoby zajrzeć do brzmienia instrumentów dętych i tego, jak fortepian może z nimi współpracować. A taka forma nazywa się kwintet fortepianowy, kiedy są cztery instrumenty dęte: klarnet, obój, fagot i waltornia, plus fortepian, a nawet sekstet fortepianowy z dodatkowym jeszcze fletem - mówił muzyk. POSŁUCHAJ >>>>>

Tłumaczył także specyfikę skrzypiec w odniesieniu do fortepianu. POSŁUCHAJ >>>>>>

Posłuchaj
120:37 2022_11_26 10_00_00_PR2_Upior_w_Eterze.mp3 Fortepian - instrument doskonały i jego wynalazki (Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show/Dwójka)

Całą istniejącą muzykę da się podzielić na najróżniejsze sposoby: instrumentalna/wokalna, poważna/rozrywkowa, dobra/zła. Ale może najistotniejszym podziałem jest ten na muzykę obecną, komponowaną dla nas przez współczesnych nam twórców, oraz na muzykę dawniejszą, pisaną dla ludzi, których już nie ma?

Kontekst tej pierwszej jest nam z natury rzeczy bardziej lub mniej znany, zupełnie inaczej ma się sprawa z muzyką dawniejszą.

Dlatego zapraszamy Państwa do audycji, w której postaramy się wspólnie te szczegóły zauważyć. A potem z satysfakcją stwierdzić: Wiem, więc słyszę.

***

Tytuł audycji: Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show

Prowadził: Waldemar Malicki

Data emisji: 26.11.2022

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Specyfika skrzypiec w relacji z fortepianem

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 11:00
W audycji "Upiór w eterze" Waldemar Malicki odpowiadał na pytania o naturę socjologiczną i społeczną skrzypiec oraz o ich wpływ na fortepian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Waldemar Malicki: mam wystarczająco dobre życie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 13:15
- Wszyscy muzycy, jeśli są prawdziwymi muzykami, to przede wszystkim kochają muzykę. Ten związek z muzyką już jest wystarczający - mówił w Dwójce Waldemar Malicki - pianista i satyryk, znany również z naszej anteny jako autor programu "Upiór w eterze - Waldemar Malicki Show".
rozwiń zwiń