Martin Kratochvíl - na scenie i w kabinie pilota

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 17:22
Jazzman, autor muzyki filmowej, podróżnik, alpinista, reżyser, biznesmen i pilot - biografią Martina Kratochvíla można by obdzielić kilka, jeśli nie kilkanaście osób.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/everst

W "Rozmowach improwizowanych" opowiadał o początkach swojej muzycznej i biznesowej działalności, w tym o konglomeracie wydawniczym Bonton, który w najlepszym okresie składał się z ok. 80 firm. Nie zabrakło też opowieści o podróżach i fascynacji Wschodem oraz odniesień do filozofii. (Bo jakby tego wszystkiego było mało, Kratochvíl z wykształcenia jest właśnie filozofem).


Posłuchaj
91:30 2021_06_02 23_00_14_PR2_Nocna_strefa.mp3 Martin Kratochvíl - na scenie i w kabinie pilota (Nocna strefa/Dwójka)"Przede wszystkim – nie jestem wspinaczem. Ale za to w Nepalu byłem 44 razy, może więcej niż jakikolwiek inny czeski obywatel. Lubię trekking, samotny lub w niewielkiej grupie, po górskich pustkowiach, głównie w zachodnim Nepalu. Rejon Everestu jest zbyt komercyjny. Nakręciłem masę filmów z podróży – o tym jak ludzie w niewielkich wioskach organizują wzajemne wsparcie zastępujące system emerytalny, jak się płaci podatki, jak działa służba zdrowia (…) – w Nepalu, ale również Indiach i Bhutanie".

"Tak, była taka mantra, że prawdziwy artysta nie powinien myśleć o pieniądzach. Że powinien być ciągle głodny (co zresztą w jazzie zdarza się nader często). Zresztą filozofowi łatwo wskazać na źródła tego mitu. Tkwią one w filozofii niemieckiej, szczególnie u Schellinga i Fichtego, którzy rozwijali koncepcje »geniuszu«, kogoś ponad zwykłymi ludźmi, postrzegającego świat intuicyjnie raczej niż racjonalnie. (…) To nonsensy, w które sam nigdy nie wierzyłem. Pamiętam, że kiedy wyjechałem do Berklee School of Music, pierwszą osobą, na którą się natknąłem, był Gary Burton. Sam trafił tam rok czy dwa wcześniej, tuż po studiach biznesowych. Już wcześniej umiał grać, ale nie potrafił sporządzić kontraktu. Poszedł więc na studia i dobrze sobie później radził".

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński

Data emisji: 2.06.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Kosmogonie El Pricto

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:30
El Pricto to pochodzący z Wenezueli saksofonista, kompozytor, inżynier dźwięku, założyciel wytwórni Discordian, animator sceny muzyki eksperymentalnej w Barcelonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gianluigi Trovesi. Free w pomidorach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 17:07
Gościem "Rozmów improwizowanych" był Gianluigi Trovesi - klasycznie wykształcony włoski klarnecista i saksofonista altowy.
rozwiń zwiń