Skazani na bluesa?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 07:00
Kolejna "Nocna strefa" na pewno zainteresowała tych, którzy bluesa czują. Ale również tych, do których w czystej postaci nie przemawia on zupełnie.
Okładka płyty
Okładka płytyFoto: mat. promocyjne

Wysłuchaliśmy nieszablonowych reakcji na bluesa - tych z Polski, z nowych albumów Polskiego Piachu i grupy Koń, oraz tych z daleka, choćby improwizacji Dereka Baileya i oryginalnych utworów Julii Reidy, interesującej się mikrotonowością, choć też nawiązującej do starej muzyki gitarowej.

Bluesa w programie tej audycji traktowaliśmy z bardzo dużą dowolnością, raczej jako pewien punkt wyjścia dla myślenia o brzmieniu gitary. I formę otwartą na lokalne przeobrażenia.

Poza tym w czwartkowej "Nocnej strefie" pojawiły się również nowości płytowe.


Posłuchaj
114:14 2022_06_16 22_59_57_PR2_Nocna_strefa.mp3 Dwie godziny z bluesem(Nocna strefa/Dwójka)

***

Matmos – eksperymentujący na polu muzyki elektronicznej, oszałamiająco kreatywny duet z San Francisco, którego twórcami są M.C. (Martin) Schmidt i Drew Daniel. Dźwięki w ich utworach pochodzą z najdziwniejszych i najmniej spodziewanych miejsc, czyniąc z nich współczesnych mistrzów muzyki konkretnej. Ich najnowszy album zatytułowany "Regards/ Ukłony dla Bogusław Schaeffer" to odwołanie do twórczości polskiego muzyka i dramaturga Bogusława Schaeffera, znanego z awangardowego podejścia do kompozycji, eksperymentów z elektroniką i radykalnego teatru.

Patronem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

Inicjatorem płyty był kurator Michał Mendyk – na jego prośbę duet uzyskał dostęp do całego katalogu z utworami kultowego artysty. Fragmenty dawnych kompozycji zostały potraktowane niczym kod DNA, na podstawie którego Matmos stworzyło nowe organizmy muzyczne. Efektem ich pracy jest składająca się z ośmiu utworów suita, będąca zarówno podsumowaniem utopijnych założeń z lat 60. XX wieku, jak i obrazem dystopijnych poszukiwań w kulturze współczesnej. Koncert podczas Ephemery będzie premierowym wykonaniem ich nowego materiału.

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Bartek Chaciński

Data emisji: 16.06.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Maja Kleszcz i Wojtek Krzak. Idealny duet na jubileusz "Miejscówki" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2022 19:30
W gościnnych progach Teatru Rampa na Targówku Maja Kleszcz i Wojtek Krzak zagrali swój najnowszy projekt, zatytułowany "Blues". To prapremierowy i bardzo intymny koncert we dwoje, w konwencji bluesowej, do tekstów wspaniałego literata Bogdana Loebla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

DCz #614. Frances Cole i Elisabeth Chojnacka

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 15:00
- Dziś w roli głównej klawesyn pod palcami dwóch absolutnie fascynujących artystek: Frances Cole i Elżbiety Chojnackiej. Mamy dla Państwa pewne znalezisko, które w tej audycji obudujemy innymi nagraniami - tak Przemysław Psikuta zapowiadał to spotkanie w audycji "Duża czarna". 
rozwiń zwiń