REKLAMA

Klasycy latin jazzu - latynoska i afrykańska energia

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 07:00
Letnie wydanie "Nocnej strefy" wypełniły gorące rytmy latynoskich klasyków, którzy zmieniali oblicze jazzu. Zagrali m.in. Gato Barbieri, Sabu Martinez, Eddie Palmieri, Mongo Santamaria.
Eddie Palmieri
Eddie PalmieriFoto: shutterstock/lev radin

Latin jazz to określenie nurtu muzyki łączącej afrykańskie i latynoamerykańskie rytmy z jazzową harmonią. Latin jazz stał się popularny w USA w latach 40.

***

Gato Barbieri - argentyński saksofonista jazzowy i kompozytor. Początkowo uczył się grać na klarnecie, potem po przeprowadzeniu się do Buenos Aires, zainspirowany muzyką Charliego Parkera wybrał saksofon altowy. Jest zdobywca nagrody Grammy za muzykę do filmu "Ostatnie tango w Paryżu", skomponował i nagrał dziesiątki płyt. Karierę muzyka rozpoczął pod koniec lat 40. w Argentynie. W drugiej połowie lat 60. zaczął częściej sięgać po jej motywy i klimaty w swojej twórczości. Zmarł w 2016 roku.

Sabu Martinez - amerykański perkusista. Nagrał kilka latynoskich albumów jazzowych, obecnie uznawanych za klasykę tego gatunku.

Eddie Palmieri - amerykański pianista i kompozytor pochodzenia portorykańskiego, jest zdobywcą nagrody Grammy, a także założycielem zespołów La Perfecta, La Perfecta II i Harlem River Drive. 

Mongo Santamaria - kubański perkusista, który większość swojej kariery spędził w Stanach Zjednoczonych. Był czołową postacią w szałach tanecznych pachanga i boogaloo w latach 60.

Posłuchaj
174:44 2022_07_06 22_00_01_PR2_Nocna_strefa.mp3 Klasycy latin jazzu (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Nocna strefa"

Prowadził: Rafał Księżyk

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Jarek Śmietana Recomposed. Szymon Mika/Romain Pilon Quartet w letniej odsłonie Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 19:20
Latem cykl "Jazz.PL" zmienia formułę. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczytuje muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu. W koncercie Jarek Śmietana Recomposed w Studiu S-3 wystąpił Szymon Mika/Romain Pilon Quartet. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Stańko Recomposed. Bracia Oleś na 80. urodziny Mistrza [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 19:00
W drugim z cyklu letnich koncertów Jazz.PL pojawiła się twórczość Tomasza Stańko. Z okazji 80. urodzin polskiego geniusza jazzu jego kompozycje w Studiu S-3 wykonali Bracia Oleś oraz zaproszeni przez nich muzycy.
rozwiń zwiń