REKLAMA

Kārlis Auziņš: mówienie o duchowości trąci tandetą, więc sięgam po język muzyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 07:00
Zapraszamy na "Nocną strefę" pod znakiem łotewskiej muzyki improwizowanej i nowych wspaniałych płyt.
Karlis Auzins
Kārlis AuziņšFoto: Aleksejs Beleckis

Gościem "Rozmów improwizowanych" był łotewski saksofonista Kārlis Auziņš - improwizator, autor intrygujących płyt nagranych solo, w trio i kwartetach. W składach tych zespołów pojawiają się również polscy muzycy: Artur Tuźnik i Tomo Jacobson, i ich nowych nagrań również będziemy dziś słuchać.

Kārlis Auziņš przez lata mieszkał w Amsterdamie i Kopenhadze, ale po studiach wrócił na Łotwę.

- Lubię naturę - mówi. - Kocham łotewską przyrodę. Moim marzeniem jest mieszkanie w chacie gdzieś w środku lasu. Wtedy czułbym się naprawdę dobrze. Lubię przyjeżdżać do wielkich miast, ale niekoniecznie muszę w nich mieszkać. Potrzebuję równowagi między samotnością, ciszą i naturą a tym specyficznym doświadczeniem, jakie przynosi miasto.

W wywiadzie przewijały się też wątki medytacji i uważności, a fizyka kwantowa mieszała się z duchowością i nagraniową kuchnią.


Posłuchaj
116:12 2022_10_05 23_00_00_PR2_Nocna_strefa.mp3 Improwizacja po łotewsku. Spotkanie z Kārlisem Auziņšem (Rozmowy improwizowane/Dwójka) 

Po rozmowie z Karlisem słuchaliśmy nowych płyt. Zagrali między innymi wspomniani Tomo Jacobson i Artur Tuźnik, a także: Rafał Sarnecki, Mitch And Mitch, Emiter, Marek Pospieszalski (kolejny utwór ze świetnej płyty "D​ü​rer​’​s Mother"), Shanyio (jak zagrać grzebieniem na rowerze?), Hexabit i Jon Irabagon.

***

Tytuł audycji: "Rozmowy improwizowane" w paśmie "Nocna strefa"

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Gość: Kārlis Auziņš (saksofonista)

Data emisji: 5.10.2022

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Kamil Piotrowicz o nowej płycie "Weird Heaven"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 08:00
W "Rozmowach improwizowanych" dwa spojrzenia na współczesną muzykę improwizowaną - okiem artysty i okiem promotora. Najpierw rozmawialiśmy z pianistą Kamilem Piotrowiczem o nowej płycie "Weird Heaven" - mieszaniu wody z ogniem, "wysokiego" z "niskim" i o tym, do czego może się przydać "jeden z 50 najgorszych wynalazków w historii ludzkości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Avant Art Festival 2022. "Uciekamy od jakichkolwiek prostych definicji"

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 18:51
- Dla mnie współczesna muzyka coraz bardziej jest odległa od stawiania jej w pewnym kontekście stylistycznym. Festiwal Avant Art ucieka właśnie od jakichkolwiek prostych definicji i od ustalenia: dzisiaj gramy jazz, jutro muzykę rockową, a pojutrze jakąkolwiek inną - mówił w Dwójce Kostas Georgakopulos, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń