Jane Ira Bloom: wiedza jest trampoliną dla wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 08:00
W "Rozmowach improwizowanych" gościliśmy prawdopodobnie jedyną artystkę improwizującą, która ma… własną asteroidę. Planetoida (6083) Janeirabloom została odkryta i nazwana w 1984 roku przez astronoma i fana jazzu Briana Skiffa, który podczas obserwacji słuchał podobno nagrań Jane.
Jane Ira Bloom jest uważana za najlepszą saksofonistkę sopranową świata
Jane Ira Bloom jest uważana za najlepszą saksofonistkę sopranową świataFoto: Lucy Gram

Jane Ira Bloom – uważana za najlepszą saksofonistkę sopranową świata – urodziła się w roku 1955 w Bostonie, przez jedenaście lat studiowała grę na saksofonie u legendarnego nauczyciela i autora podręczników Josepha Violi. Jako liderka nagrała kilkanaście płyt, w tym albumy inspirowane eksploracją kosmosu, malarstwem Jacksona Pollocka i poezją Emily Dickinson.

Zapraszamy na opowieści o trasie po Polsce lat 70. z Tomaszem Stańką, specyfice saksofonu sopranowego, współpracy z NASA i o tym, że inspiracja może nadejść zewsząd.

Po rozmowie słuchaliśmy nowych płyt, w tym (po raz trzeci i na razie ostatni) dostępnego już w całości albumu "Mova" grupy Nene Heroine. Zagrali także między innymi Trio_io, Przemysław Strączek i trio Sawt Out libańskiego trębacza Mazena Kerbaja z gościnnym udziałem Tony'ego Elieh.

Posłuchaj
115:55 2022_11_02 23-00-07_PR2_Nocna_strefa.mp3 Jane Ira Bloom: wiedza jest trampoliną dla wyobraźni (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Rozmowy improwizowane"

Prowadzili: Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk

Data emisji: 2.11.2022

Godzina emisji: 23.00

pg/mg

Czytaj także

Kārlis Auziņš: mówienie o duchowości trąci tandetą, więc sięgam po język muzyki

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 07:00
Zapraszamy na "Nocną strefę" pod znakiem łotewskiej muzyki improwizowanej i nowych wspaniałych płyt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncertowa wizytówka zespołu Hinode Tapes [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 12:11
Materiał, dzięki uprzejmości gdańskiego klubu muzycznego Ziemia, został nagrany na żywo bez udziału publiczności 6 października tego roku, specjalnie na potrzeby "Miejscówki z Dwójką". Dwa pierwsze utwory to materiał z debiutanckiego albumu "Hinode Tapes". Cała reszta to nieplanowana improwizacja, która zaowocowała stworzeniem zupełnie nowych kompozycji – są one w całości premierowe. Koncert w pełni oddaje ducha, charakter i różnorodność gatunkową zespołu. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń