Koncertowa wizytówka zespołu Hinode Tapes [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2022 12:11
Materiał, dzięki uprzejmości gdańskiego klubu muzycznego Ziemia, został nagrany na żywo bez udziału publiczności 6 października tego roku, specjalnie na potrzeby "Miejscówki z Dwójką". Dwa pierwsze utwory to materiał z debiutanckiego albumu "Hinode Tapes". Cała reszta to nieplanowana improwizacja, która zaowocowała stworzeniem zupełnie nowych kompozycji – są one w całości premierowe. Koncert w pełni oddaje ducha, charakter i różnorodność gatunkową zespołu. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

ZOBACZ WIDEO: 

[YouTube/oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia]


26 sierpnia br. nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic zadebiutowało gdańskie trio Hinode Tapes, w skład którego wchodzą: Piotr Chęcki (saksofon, sampler, OP-1), Piotr Kaliński (gitara, looper, dub-mix) i Jacek Prościński (perkusja, log-drum). Muzycy od lat znani są z wielu projektów muzycznych, np. Kamil Piotrowicz Sextet, Nanook of the North, Hatti Vatti, Nene Heroine czy wh0 wh0. Materiał ukazał się na płycie CD, streamie oraz kasecie magnetofonowej. Premiera płyty odbyła się na falach kultowego amerykańskiego radia KEXP.

Hinode (日の出) to japoński wschód słońca. Hinode Tapes jest eksperymentalną próbą uwolnienia się od dotychczasowych ścieżek artystycznych, którymi kroczyli muzycy. Swoje wpływy czerpią z wielu źródeł, a na ich debiutanckim albumie słychać echa ambientu, free jazzu, a nawet shoegaze'u oraz post-rocka.

Hinode Tapes uciekają jednak od jasno zdefiniowanej estetyki, zamkniętych form czy dosłowności, sięgając po nietypowe dla siebie instrumentarium, jednocześnie kładąc nacisk na oszczędność środków i transowość.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

***

Koncert w ramach cyklu "Miejscówka z Dwójką" był emitowany na naszej antenie, a także - w formie wideo - na stronie internetowejFacebooku kanale YouTube Dwójki w sobotę (22.10) w godz. 19.00-19.30.

reklama

Czytaj także

Bukowski: w projekcie "Delta Scuti" każdy koncert jest inny od płyty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 11:00
- Ponad rok temu przeczytałem o gwiazdach zmiennych typu Delta Scuti. Było to bezpośrednią inspiracją do tworzenia tej naszej muzyki, do improwizacji, gdzie z pozornego chaosu zaczynają się wyłaniać konkretne struktury melodyczno-rytmiczne - mówił w "Poranku Dwójki" Dominik Bukowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piętnastka. Duet Kurek i Zemler w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 19:30
Piętnastka została zainicjowana przez Piotra Kurka jako solowy projekt, którego debiutancki album "Dalia" wydany został w nowatorskiej wytwórni Sangoplasmo prowadzonej przez Lutto Lento. Wkrótce do koncertów Piętnastki dołączył Hubert Zemler. Jako duet Piętnastka koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hinode Tapes - improwizowany koncert na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 17:00
- Dużą inspiracją jest dla nas minimalistyczna scena japońska, ambientowa, krzyżująca się z improwizowaną sceną jazzową - mówił w Dwójce Piotr Kaliński, który wraz z Piotrem Chęckim i Jackiem Prościńskim tworzy projekt Hinode Tapes. 22 października będzie ich można usłyszeć na naszej antenie w ramach "Miejscówki z Dwójką".
rozwiń zwiń