Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry - najgorętsi saksofoniści 2022 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 00:55
Oboje są saksofonistami, oboje pochodzą z małych miejscowości w Stanach Zjednoczonych - i to właściwie jedyne, co ich łączy. Bohaterami audycji byli Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry uznani przez Bartka Chacińskiego za "najgłośniejsze postacie 2022 roku".
Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych
Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowychFoto: Shutterstock/Viktor Hladchenko

- W czwartek o najgorętszych saksofonistach 2022 roku, których teoretycznie łączy bardzo mało - tak prowadzący audycję Bartek Chaciński zapowiadał to wydanie "Nocnej strefy". - On - rocznik 1938, członek m.in. Philip Glass Ensemble, ale też inicjator wielu sesji, koncertów freejazzowych i różnych innych przedsięwzięć solowych. Ona - urodzona w roku 2000, czyli 22-latka. Jej pochód płytowy w ubiegłym roku zaczął się od albumu wydanego u Johna Zorna w Tzadiku.

Jak wyjaśnił prowadzący, artystów łączy poniekąd pochodzenie. - Zoh Amba urodziła się na prowincji, w małej miejscowości w Tennessee w Stanach Zjednoczonych i nie mogła nawet znaleźć na miejscu nauczyciela gry na saksofonie, za to mogła wybierać się na regularne wycieczki do lasu, żeby grać. On z kolei urodzony na wsi w Luizjanie, dokąd zresztą wrócił już w sędziwym wieku, więc oboje spoza wielkich ośrodków i oboje dysponujący wyjątkową barwą, wyjątkowo mocnym brzmieniem - wyjaśniał Bartek Chaciński. To najgłośniejsze postacie 2022 roku, a w każdym razie nie najcichsze - zapewnił.

To było spotkanie z wyjątkowymi muzykami.


Posłuchaj
116:01 2023_01_05 23_00_12_Dwojka_Nocna_strefa.mp3 Zoh Amba i Richard (Dickie) Landry - najgorętsi saksofoniści 2022 roku (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Bartek Chaciński

Data emisji: 5.01.2023

Godzina emisji: 23.00

mg/kor/mo

Czytaj także

ACh Duo. Harfa z gitarą w "Miejscówce z Dwójką"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 11:00
- Harfa i gitara to dwa instrumenty strunowe, szarpane, z podobnym sposobem wydobycia dźwięku. Dzięki temu można uzyskać dużą spójność brzmienia - opowiadał w "Poranku Dwójki" Aleksander Pankowski vel Jankowski, który wraz z harfistką Noemi Hańczyk tworzy unikatowy duet, jedyny aktywnie działający zespół tego typu w Polsce oraz jeden z niewielu na świecie - ACh Duo. Na koncert zespołu zapraszamy do "Miejscówki z Dwójką" w sobotę (14.05) o godz. 19.00.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jazzowi jeźdźcy Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 08:00
W audycji słuchaliśmy jazzowych organistów, którzy w latach 50. i 60. minionego wieku wytyczali nowe przestrzenie muzycznej ekspresji. Zagrali m.in. Jimmy Smith, Larry Young, Don Patterson i Shirley Scott.
rozwiń zwiń