"Powrót do tamtych dni". Konrad Aksinowicz zabiera widza do lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 10:00
Film "Powrót do tamtych dni" jest sentymentalną podróżą do ostatniej dekady XX wieku, a jednocześnie dotyka poważnego problemu społecznego. Konrad Aksinowicz zrealizował go jako swój debiut reżyserski.
Powrót do tamtych dni - w rolach głównych Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz i Teodor Koziar
"Powrót do tamtych dni" - w rolach głównych Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz i Teodor KoziarFoto: Kacper Chmielowski/Kino Świat

Pośród klocków Lego, kaset wideo, dobrodziejstw z Pewexu i dresów z ortalionu, które są symbolami historycznej dekady, wybrzmiewa problem alkoholowy ojca. Kiedy jego syn czeka na niespełnionego dziennikarza radiowego, który wyjechał do USA, okazuje się, że w drzwiach staje alkoholik. Zaniedbania i traumy stara się wynagradzać dziecku prezentami. Film inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami.

Siłą filmu jest nie tylko scenariusz, ale i wyraziste kreacje aktorskie. Na ekranie pojawiają się tacy aktorzy jak Maciej StuhrWeronika Książkiewicz (państwo Malinowscy, rodzice Tomka), Teodor Koziar (Tomek), a także Oliwia Gołębiowska, Zuzanna Tomczyk, Szymon Ożga czy Marek Marchewa.

Konrad Aksinowicz urodził się 8 listopada 1978 we Wrocławiu. Już w liceum realizował filmy krótkometrażowe. Za obraz "Alabama" z 1996 roku otrzymał nagrodę Ministra Edukacji Narodowej. Został stypendystą School of Visual Arts w Sydney. Jest autorem reklam oraz teledysków dla polskich i zagranicznych wytwórni płytowych.

Na ekranach także "Biały potok" - komedia omyłek o problemach dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw. Michał i Ewa prowadzą stateczne życie, podporządkowane pracy i drugiej ciąży. Mieszkający po sąsiedzku Kasia i Bartek borykają się z problemami finansowymi.


Posłuchaj
21:04 2021_12_12 09_32_15_PR2_Magazyn_Filmowy.mp3 "Powrót do tamtych dni". Konrad Aksinowicz zabiera widza do lat 90. (Magazyn filmowy/Dwójka)

 

Zobacz zwiastun:

YouTube/KinoSwiatPL

***

Tytuł audycji: Magazyn filmowy

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

Agata Buzek i Kristen Stewart w rolach głównych

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 10:00
W audycji mówiliśmy o filmach, na które warto zwrócić uwagę w kinowym repertuarze. Aktualnie na ekrany weszły dwie ciekawe produkcje: "Moje wspaniałe życie" i "Spencer".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bo we mnie jest seks". Maria Dębska: mam wrażenie, że to grzeczny film

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 12:00
- Tego erotyzmu w Kalinie Jędrusik było tak wiele, że to mógł być o wiele bardziej niegrzeczny film. Jak rozmawiałam z ludźmi, którzy ją znali i bywali z nią w SPATiF-ie, to słyszałam różne anegdoty. Ona była nieprawdopodobnie odważna, wyzwolona i uwielbiała prowokować - mówiła Maria Dębska, która wciela się w legendarną aktorkę w filmie "Bo we mnie jest seks".
rozwiń zwiń