Bohaterowie wielkiej bitwy: Ks. Ignacy Skorupka

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 22:00
"Dług za wpisy szkolne spłacam swym życiem. Za wpojoną miłość ojczyzny płacę miłością serca. Proszę mnie pochować w albie i stule" - tak w swoim testamencie napisał ksiądz Ignacy Skorupka. Poległ 100 lat temu - 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem, walcząc w obronie rodzinnego miasta i ojczyzny.
Uroczystości przy pomniku ks. Ignacego Skorupki w Ossowie
Uroczystości przy pomniku ks. Ignacego Skorupki w OssowieFoto: PAP/Rafał Guz

bitwa1920.jpg
Bitwa Warszawska - serwis specjalny

Posłuchaj
25:00 Bohaterowie wielkiej bitwy 14.08.mp3 Prof. Grzegorz Nowik oraz Mirosław Sobiecki o ks. Ignacym Skorupce (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka)

Po jego śmierci w "Tygodniku Ilustrowanym" napisano tak: "Kapłan, obywatel, nauczyciel, który nie opuścił swoich uczniów, śmiercią swoją stwierdził, że miłość, którą głosił, była uczynkiem". Ksiądz Ignacy Skorupka stał się symbolem bohaterstwa, ofiarności i poświęcenia w wojnie polsko-bolszewickiej.

"1920. Bitwa, która ocaliła Europę" - album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej >>>>

Tę postać w cyklu "Bohaterowie wielkiej bitwy" przybliżyli: prof. Grzegorz Nowik - historyk, harcmistrz, wicedyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku oraz Mirosław Sobiecki - regionalista, miłośnik historii.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie wielkiej bitwy

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 14.07.2020

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Dwójka na miejscu" w Ossowie. W 100-lecie Bitwy Warszawskiej [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 17:00
- Przez dwadzieścia lat po bitwie temat był bardzo żywy. Potem na 50 lat zapadła cisza, a od trzydziestu znowu się o tym wydarzeniu mówi. Wojna polsko-bolszewicka ukształtowała Polskę, a jej wpływ do dziś jest bardzo istotny - mówił w Dwójce historyk i publicysta Tymoteusz Pawłowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kształtowała polską tożsamość i mentalność". Minister kultury o Bitwie Warszawskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 16:35
- To było starcie cywilizacji zachodniej, chrześcijańskiej z barbarzyństwem - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Podkreślił, że zwycięstwo nad bolszewikami było możliwe dzięki temu, że Polacy z różnych nurtów politycznych potrafili współpracować ponad podziałami.
rozwiń zwiń