Lord Edgar Vincent D'Abernon

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 22:00
Brytyjski lord Edgar Vincent D'Abernon (1857-1941) nazwał Bitwę Warszawską "18. przełomową", czy też "18. najważniejszą bitwą w historii świata". Postawił ją więc w szeregu z takimi bitwami, jak te pod Maratonem, w lesie Teutoburskim, pod Tours, pod Hastings, zrównał z hiszpańską armadą, bitwą pod Saratogą czy Waterloo.
Okładka książki Lorda Edgara Vincenta DAbernona
Okładka książki Lorda Edgara Vincenta D'AbernonaFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
28:27 Bohaterowie wielkiej bitwy 21.09.2020.mp3 Prof. Marek Kornat o postaci lorda Edgara Vincenta D'Abernona (Bohaterowie wielkiej bitwy/Dwójka)

Kim był i dlaczego pojawił się w Warszawie w 1920 roku? Czy rzeczywiście był przyjacielem Polski i działał na jej rzecz? A może tak naprawdę jedyną jego zasługą jest połechtanie naszej polskiej próżności przypisaniem nam zasług w ocaleniu Europy przed komunizmem?

To, co pewne – był antybolszewikiem, a dzięki jego książce tysiące ludzi otrzymały świadectwo heroizmu polskich żołnierzy, świetnych planów operacyjnych, jakości i odpowiedzialności dowódców.

O postaci lorda Edgara Vincenta D'Abernona rozmawialiśmy z prof. Markiem Kornatem.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie wielkiej bitwy

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Marek Kornat (historyk)

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 21.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Finał akcji "Moje Archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 13:18
Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niepokonani 1920". Premierowe słuchowisko. POSŁUCHAJ

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 13:47
W "Wieczorze ze słuchowiskiem" nadaliśmy, w dwóch częściach, premierowe słuchowisko Domana Nowakowskiego pt. "Niepokonani 1920" w reżyserii Emiliana Kamińskiego, które powstało w stołecznym Teatrze Kamienica. Zapraszamy do wysłuchania nagrania!
rozwiń zwiń