Kazimierz Wierzyński - jeden z najważniejszych głosów pierwszej redakcji RWE

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 16:05
- Jego losy tak się potoczyły, że od 1941 roku mieszkał w Stanach Zjednoczonych. W momencie, gdy Wolna Europa zaczynała funkcjonować i zdecydowano, że dużą część programu stanowić będą audycje o charakterze literackim, wybór musiał paść na niego - mówił o Kazimierzu Wierzyńskim w audycji "Ślady na piasku" prof. Rafał Habielski.
Kazimierz Wierzyński
Kazimierz WierzyńskiFoto: PAP/Alamy

Posłuchaj
22:13 Dwójka Ślady pamięci 8.02.2021.mp3 Kazimierz Wierzyński w archiwalnych nagraniach RWE (Ślady pamięci/Dwójka) 

Pen club NAC 1200.jpg
Korespondencja Wierzyński-Grydzewski. "Fascynująca lektura"

"Jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku... Jedna z czołowych postaci polskiej literatury emigracyjnej i życia literackiego poza krajem, niezłomny i nieprzejednany reprezentant środowiska londyńskiego…" – pisał recenzent biografii Kazimierza Wierzyńskiego.

Skamandryta był związany z pierwszym zespołem Głosu Wolnej Polski, czyli przyszłej Redakcji Polskiej Radia Wolna Europa od samego początku. Mówiono o nim wtedy pierwszy poeta emigracji. Jego wiersz "Bo nie ma ziemi wybieranej" był czytany w pierwszej audycji Wolnej Europy z Monachium 3 maja 1952 roku.

W audycji usłyszeliśmy niezwykłe archiwalne nagrania RWE: poeta czyta własne wiersze, szlocha nad trumną Jana Lechonia, spiera się z Józefem Wittlinem, rozprawia z marcowym ciemnogrodem.

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci  

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 8.02.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Ucieczka twórców kultury na emigrację

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:00
W czasach komunistycznych światowe media nie raz i nie dwa donosiły o wybitnych artystach, wirtuozach, solistach baletu, primabalerinach wybierających wolność na Zachodzie. Zdarzało się to nawet u schyłku ZSRR. Opowiadali o tym prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Rafał Habielski: decyzja powrotu z emigracji miała wymiar polityczny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 18:00
- Zdawano sobie sprawę, że jeśli wszyscy ci, którzy zdecydowali się lub zostali zmuszeni do wyjazdu z Polski w 1939 roku, w 1945 roku powrócą, to decyzja ta będzie miała wymiar aktu popierającego Polskę Ludową, której sposobu powołania do życia, sposobu rządzenia i kształtu terytorialnego nie akceptowano - mówił w Dwójce historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń