Marian Hemar - jeden z najbardziej lubianych autorów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 18:00
- Dziś przedstawiamy Mariana Hemara, który przez 18 lat na antenie Wolnej Europy dał się poznać jako niezrównany, pełen nieprzebranej inwencji mistrz ostrej satyry politycznej - mówił w Dwójce Andrzej Mietkowski.
Występy aktorów w Klubie Orła Białego - przed mikrofonem Marian Hemar
Występy aktorów w Klubie Orła Białego - przed mikrofonem Marian HemarFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

11 lutego minęła 51. rocznica śmierci Mariana Hemara (1901-1972). Przyszedł on na świat w żydowskiej rodzinie we Lwowie, a zmarł na emigracji w Londynie. Był poetą, publicystą, satyrykiem, pisarzem, a przede wszystkim człowiekiem teatru. Wzrastał w atmosferze występów batiarskich kapel i oswajania biedy żartem. 

Ponad 3 tysiące piosenek

Marian Hemar był autorem tekstów do ponad 3 tysięcy piosenek, z których wiele, jak "Ten wąsik", "Upić się warto", "Nikt, tylko ty" czy "Kiedy znów zakwitną białe bzy", weszło do kanonu polskiej sceny. Z jego bogatym dorobkiem można zapoznać się w serwisie specjalnym Polskiego Radia – Radia Wolności.

Pierwsza część wspomnień o Marianie Hemarze do posłuchania TUTAJ>>>

We wrześniu 1939 roku przedostał się do Rumunii. Walczył w Samodzielnej Brygadzie Strzelców Karpackich. Nigdy nie wrócił do Polski. Na emigracji prowadził autorski program w Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Jeden z najważniejszych i najbardziej lubianych autorów

Marian Hemar nawiązał kontakt z Janem Nowakiem-Jeziorańskim jeszcze przed uruchomieniem rozgłośni w Monachium. - W Londynie niemal równolegle zostało otwarte studio, pomysł krystalizował się jako teatr kabaretowy Hemara. Stał się on jednym z najważniejszych i najbardziej lubianych autorów. Radio miało dawać słuchaczom także rozrywkę, nie tylko mówić o polityce oraz informować. Wyemitowano około 800 audycji, trudno sobie wyobrazić to radio bez Mariana Hemara - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.

Czytaj też:

Rozrywka z polityką w tle

Dodał, że satyra polityczna Hemara była osnuta mgiełką nostalgii. - Po jego sposobie mówienia można było się zorientować, że pochodzi ze Lwowa, ta nuta kresowa pobrzmiewała bardzo wyraźnie. Był zdeterminowanym przeciwnikiem powojennej rzeczywistości w Polsce, antykomunistą. Do końca współpracy w 1969 roku ta rozrywka, wyposażona w przymiot polityczny, stanowiła jedną z najatrakcyjniejszych wartości radia - podkreślił.

Marian Hemar nienawidził PRL-u

Pierwszym odbiorcą radiowej twórczości Mariana Hemara była publiczność londyńska. - To go najbardziej inspirowało, gdyż byli to ludzie podobnie myślący, o takim samym stosunku do rzeczywistości, społeczność nostalgiczna i kresowa - stwierdził Rafał Habielski.

Posłuchaj
30:00 2023_02_13 17_29_35_Dwojka_Slady_pamieci.mp3 Marian Hemar - jeden z najbardziej lubianych autorów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Wszystkie pokolenia literackich banitów spotykają się w RWE

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 17:28
- Myślę, że mam prawo powiedzieć, za Schopenhauerem: podczas gdy wy znów intonujecie piosnkę o waszym najlepszym ze światów, ja staję jak upiór między wami i pytam o źródło złego. Nie, nie pytam, po prostu nie pozwalam wam zapomnieć - mówił w Radiu Wolna Europa w 1966 roku, przed Kongresem Kultury Polskiej, silnie przed wojną komunizujący poeta futurysta Aleksander Wat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Marianie Hemarze. "W jego twórczości słychać tęsknotę za Lwowem"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 18:46
- To pierwsze z serii wspomnień Mariana Hemara, fenomenalnego satyryka, twórcy kabaretowego, autora kilku tysięcy piosenek, które przyniosły mu wielką sławę - powiedział Andrzej Mietkowski, rozpoczynając w radiowej Dwójce kolejną audycję z cyklu "Ślady pamięci".
rozwiń zwiń