REKLAMA

Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Część 2.

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 18:00
- We wrześniu 1939 roku o przyszłym losie ludzi decydowało to, jakimi środkami transportu dysponowali. To był dramatyczny obraz umierającego państwa, oddziały sowieckie znajdowały się w odległości 30 km od miejsca, w którym rząd i prezydent przekraczali granicę Polski. Na przemyślaną ewakuację nie było czasu - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Dwaj funkcjonariusze rosyjskiej służby porządkowej w towarzystwie oficera i żołnierza niemieckiego - II wojna światowa
Dwaj funkcjonariusze rosyjskiej służby porządkowej w towarzystwie oficera i żołnierza niemieckiego - II wojna światowa Foto: NAC

Jak reagować na wkroczenie Sowietów?

Rafał Habielski podkreślił, że Niemcy w końcu kwietnia 1939 roku wypowiedziały akt o nieagresji. - Między Polską a Związkiem Sowieckim nadal istniał taki akt, który 17 września 1939 roku został pogwałcony. Słabo wyposażone oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza nie były w stanie przeciwstawić się przeważającej sile agresora. Strona polska nie wiedziała, w jakim charakterze Sowieci wkroczyli, jak reagować. Dopiero po jakimś czasie marszałek Rydz-Śmigły wydał zalecenie, aby z nimi nie walczyć - stwierdził historyk.

Gdzie ma działać wódz naczelny?

Dodał, że po agresji sowieckiej pojawiły się wątpliwości. - Skoro wojska polskie nadal walczą, to gdzie ma się znajdować ich wódz naczelny? Czy ma przekroczyć granicę z misją organizowania sił zbrojnych we Francji jako kraju docelowym? Czy może jednak wrócić i stanąć na czele oddziałów, które wciąż stawiają jeszcze opór?

Zabrakło pomocy militarnej

Andrzej Mietkowski powiedział, że po przekroczeniu granicy polski rząd znalazł się w Rumunii. - Prasa po obu stronach Atlantyku donosiła o sowieckiej agresji na Polskę, w osamotnieniu walczącą z hitlerowskimi Niemcami - mówił. - Szkoda, że przede wszystkim brytyjska prasa nie upominała się o udzielenie pomocy Polsce - zaznaczył Rafał Habielski.

W audycji słuchaliśmy również archiwalnych materiałów Radia Wolna Europa.

Pierwsza część audycji do posłuchania TUTAJ>>>

Posłuchaj
27:56 2022_10_03 17_30_04_Dwojka_Slady_pamieci.mp3 Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Część 2 (Ślady pamięci/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 3.10.2022

Godzina emisji: 17.30

mo/kor

Czytaj także

Elżbieta II w archiwach Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2022 19:30
- Elżbieta w wieku przedmłodzieńczym była przygotowywana do objęcia stanowiska królowej i temu doświadczeniu musiała stawić czoła stosunkowo szybko - mówił w dniu pogrzebu brytyjskiej monarchini prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Jak do niej doszło?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 18:00
- Symptomy ocieplenia stosunków między Berlinem a Moskwą pojawiły się w końcu 1938 roku, oczywiście były one niejawne. Przemówienia Hitlera i Stalina z początków 1939 roku były wyraźnymi dowodami zmiany polityki Niemiec i Związku Sowieckiego wobec siebie - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. 
rozwiń zwiń