REKLAMA

Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Jak do niej doszło?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 18:00
- Symptomy ocieplenia stosunków między Berlinem a Moskwą pojawiły się w końcu 1938 roku, oczywiście były one niejawne. Przemówienia Hitlera i Stalina z początków 1939 roku były wyraźnymi dowodami zmiany polityki Niemiec i Związku Sowieckiego wobec siebie - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski. 
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 roku
Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 rokuFoto: IPN

Nie agresja, lecz niemiecko-sowieckie porozumienie

Przez cały okres PRL we wrześniu obchodzono rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. Agresja sowiecka z 17 września była tematem tabu, podobnie jak Katyń. - Nie mówiono o agresji, lecz o porozumieniu sowiecko-niemieckim. Niektórzy historycy pozwalali sobie na tezę, że to był przemyślany koncept Stalina, który przewidywał atak Hitlera. Zyskiwał on na czasie i ZSRR przygotowywał się lepiej do obrony - mówił prof. Rafał Habielski. 

Powracająca propaganda

Andrzej Mietkowski dodał, że w Polsce prawdy nie udało się zdusić. - Zachodnie stacje spoza żelaznej kurtyny, drugi obieg wydawniczy w kraju dostarczały informacji o tych wydarzeniach. Te kneble spadły w 1989 roku, ale w ubiegłym roku rocznicy agresji sowieckiej na Polskę towarzyszyła ofensywa propagandowa. Według niej zajęcie przez Armię Czerwoną wschodnich obszarów II RP miało wyzwolić białoruskich i ukraińskich chłopów spod ucisku polskich obszarników i burżujów - powiedział. 

Najważniejszy, tajny protokół

Rafał Habielski podkreślił, że ogłoszenie porozumienia w sprawie układu o nieagresji Niemiec i ZSRR było sensacją. - Dotychczas wrogie, niegraniczące ze sobą kraje podpisały układ, którego istotą okazał się tajny protokół, mówiący tak dużo o polityce Stalina i Hitlera - stwierdził.

Posłuchaj
29:02 2022_09_26 17_30_27_Dwojka_Slady_pamieci.mp3 Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Jak do niej doszło? (Ślady pamięci/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 26.09.2022

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

Kłamstwo katyńskie kamieniem węgielnym sowieckiej geopolityki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 19:57
82 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, NKWD rozpoczęło wywózkę do Katynia polskich oficerów, jeńców obozu w Kozielsku, a w kolejnych dniach - jeńców obozów w Ostaszkowie i Starobielsku. Ich egzekucje trwały sześć tygodni, od kwietnia do maja 1940 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolna Europa po śmierci Stalina

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 18:00
- Przed tygodniem mówiliśmy, jak pośród stalinowskiej nocy rozbrzmiała w eterze melodia "Mazurka 3 maja". To był sygnał głosu Wolnej Polski z nowej siedziby w Monachium. I to były tak naprawdę narodziny polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa - mówił Andrzej Mietkowski, rozpoczynając audycję "Ślady pamięci".
rozwiń zwiń