Perkusja - niedoceniana sekcja orkiestry

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 16:15
W naszym cyklu "Karnawał instrumentów" omawialiśmy już najróżniejsze orkiestrowe instrumenty, zarówno smyczkowe (skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas), jak i dęte drewniane oraz dęte blaszane. Bohaterami audycji były już też fortepian, harfa, a nawet kotły.
Prskusja - ukryta na drugim planie, a jednak tak ważna, dla odpowiedniego brzmienia niektórych utworów
Prskusja - ukryta na drugim planie, a jednak tak ważna, dla odpowiedniego brzmienia niektórych utworówFoto: Pixabay.com

Teraz przyszedł czas na to, by porozmawiać o perkusji, czyli sekcji, która jest jedną z najmniej docenianych, a jednocześnie jedną z najważniejszych w całej orkiestrze. To właśnie perkusja nadaje muzyce kolorów, wprowadza do niektórych utworów egzotykę, a także wydobywa melodie z poszczególnych sekcji instrumentów.

Orkiestra symfoniczna - jeśli chodzi o liczebność i rodzaje wykorzystywanych instrumentów - zmieniała się na przestrzeni wieków i w zasadzie dotąd nie uzyskała ściśle określonego kształtu. Perkusiści nie pojawiają się we wszystkich utworach muzyki symfonicznej, a często kojarzeni są z muzyką rozrywkową czy jazzową, stąd ich mniejsza zauważalność w świecie klasyki.

Przysłuchajmy się zatem brzmieniu perkusji w muzyce orkiestrowej. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Czytaj także:

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Czym jest i na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia będą opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Glucka, Berlioza, Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji zaprasza Łukasz Borowicz.

Posłuchaj
62:19 2022_04_01 21_59_01_PR2_Karnawał_instrumentów.mp3 Rola perkusji w muzyce orkiestrowej (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Karnawał instrumentów"

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 1.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Zobacz więcej na temat: instrumenty perkusja Dwójka
Czytaj także

Grają jak z nut!

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2015 11:00
Czy można dobrze grać na perkusji albo wiolonczeli mając zaledwie kilka lat? Nasi goście udowodnią, że mogliby zawstydzić niejednego dorosłego muzyka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Instrumenty perkusyjne

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 10:00
Kotły, talerze, szczotka… Nie, dziś nie będziemy grać w kuchni :)
rozwiń zwiń