Chór, który śpiewa... bez słów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 13:15
- Będzie to dalszy ciąg opowieści, rozważań na temat roli chóru, który śpiewa bez słów w orkiestrze - zapraszał na kolejne spotkanie w ramach "Karnawału instrumentów" Łukasz Borowicz.
Była to druga audycja, w której Łukasz Borowicz opowiadał o chórze
Była to druga audycja, w której Łukasz Borowicz opowiadał o chórzeFoto: Pavel Suhov/Shutterstock

Głos ludzki to najpiękniejszy instrument. A wiele głosów? To najpiękniejsza wokalna orkiestra świata. Chóry wykonują utwory jedno- lub wielogłosowe, a cappella bądź z akompaniamentem. Najczęściej prowadzone są przez dyrygenta lub chórmistrza (kierownika chóru). 

Mieszany chór tradycyjnie jest podzielony na 4 głosy − dwa żeńskie (sopran i alt) i dwa męskie (tenor i bas). Każda z partii może śpiewać unisono, jak i być podzielona na kilka samodzielnych partii.

Podczas poprzedniej audycji, poświęconej temu zagadnieniu, Łukasz Borowicz skupił się na muzyce impresionistycznej, francuskiej. Jak przekonywał tym razem, istnieje także wiele utworów kompozytorów rosyjskich, angielskich, polskich i nie tylko napisanych na chór i jednocześnie nie zawierających żadnego tekstu.


Posłuchaj
57:12 karnawal 27.mp3 Przykłady utworów bez słów śpiewanych przez chór (Karnawał instrumentów/Dwójka) 

***

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hektora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 27.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Bach na skrzypce, klawesyn i chór

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 23:00
To był kolejny czwartkowy wieczór z muzyką Jana Sebastiana Bacha w audycji Ewy Pobłockiej. I tym razem program spotkania był bardzo ciekawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen chóralnego brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 22:00
- Mówiąc o instrumentach w orkiestrze i brzmieniu orkiestry, oczywiste jest to, że nie należy zapominać o chórze. Chór i jego brzmienie, będące sercem brzmienia muzyki, odnosi się w sposób szczególny do orkiestry, mianowicie zazwyczaj to orkiestra towarzyszy chórowi - mówił Łukasz Borowicz w kolejnej odsłonie "Karnawału instrumentów", tym razem poświęconego chórowi.
rozwiń zwiń