Rewolucyjny terroryzm "W oczach Zachodu" Josepha Conrada

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 15:00
Od poniedziałku 22 marca w paśmie Literacka Sjesta powtarzaliśmy fragmenty powieści Josepha Conrada "W oczach Zachodu" w znakomitej interpretacji Mariusza Benoita.
Joseph Conrad
Joseph ConradFoto: Polona.pl

Powieść ta to nie tylko próba zdemaskowania rosyjskiego terroryzmu i jego powiązań z carską ochraną, to również polemika ze "Zbrodnią i karą" Fiodora Dostojewskiego i jej recepcją na Zachodzie.

Józef Teodor Konrad Korzeniowski, syn polskich patriotów i wielki pisarz angielski znany później jako Joseph Conrad, przyszedł na świat 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, na dzisiejszej Ukrainie. Był synem Apollona Korzeniowskiego, poety i działacza niepodległościowego. Jesienią 1861 roku jego ojciec został aresztowany przez władze carskie i wraz z żoną skazany na zesłanie do Wołogdy, w północnej Rosji. Kiedy Józef miał ledwie 8 lat, zmarła jego matka. Ojca zwolniono z zesłania dopiero wtedy, gdy już był śmiertelnie chory. Osierocony chłopiec wychowywał się we Lwowie i Krakowie, aż w końcu opuścił ojczyznę za chlebem.

Joseph_Conrad_663.jpg
"Pokazać racje, nie osądzać". Conrad w Teatrze Polskim

Nie został emigrantem, bo taki miał pomysł na życie, ale ze zwykłej konieczności. Kiedy miał 17 lat, wuj wysłał go do Francji dla podreperowania słabego zdrowia. Tam też, poszukując później źródła utrzymania, został marynarzem. Miał 20 lat, gdy dopiero zaczął poznawać język, w którym napisał książki będące do dziś kanonem literatury angielskiej i światowej.

***

Tytuł audycji: Literacka sjesta

Data emisji: 22.03-7.05.2021

Godzina emisji: 15.00-15.15

Czytaj także

Joseph Conrad. Człowiek trzech kultur, klasyk angielskiej prozy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2023 06:00
3 grudnia 1857 roku urodził się Józef Teodor Konrad Korzeniowski, syn polskich patriotów i wielki pisarz angielski znany później jako Joseph Conrad. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Opowiadania" Conrada w interpretacji Grzegorza Damięckiego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 12:20
W audycji prezentowaliśmy fragmenty utworów znakomitego pisarza uznawanych za perły gatunku. Opowiadania w przekładzie Magdaleny Heydel czytał Grzegorz Damięcki.
rozwiń zwiń