Roman Dziewoński: Wiesław Michnikowski dał ludziom coś niepowtarzalnego

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 17:00
- Wiesław Michnikowski był profesjonalistą z tej aktorskiej szkoły, gdzie naprawdę trzeba znać tekst, zawsze był perfekcyjnie przygotowany. Nie był gwiazdą, pomagał debiutantom na scenie, nie stawiał siebie na pierwszym miejscu, był partnerem na scenie - mówiła na antenie Dwójki aktorka Magdalena Zawadzka.
Wiesław Michnikowski podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1995 r.)
Wiesław Michnikowski podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1995 r.)Foto: Adam Hawałej/PAP

W tym tygodniu (3.06) przypadła 99. rocznica urodzin Wiesława Michnikowskiego. Wrodzony humor, niepodrabialny sceniczny czar i sztuka aktorska opanowana do perfekcji. To według gości Dwójki cechy bohatera dzisiejszej audycji.


Posłuchaj
144:01 2021_06_05_15_00_00 Dwie do setki Dwójka Wiesław Michnikowski we wspomnieniach (Dwie do setki/Dwójka)

 


PAP Kabaret Starszych Panów 1200.jpg
Starsi Panowie. Łączyła ich wspólnota poczucia humoru

Jak mówił Roman Dziewoński, Wiesław Michnikowski bardzo dużo notował, reagował specyficzną wskazówką dla scenicznego partnera. - Był pogodny, ale i niebezpieczny, potrafił „ugotować” kolegę na scenie niespodziewanym żartem. Jednocześnie powtarzał, że "chowa się za postacią", był mistrzem mimiki. Mógł żartować z każdej sytuacji, ale z wielkim szacunkiem dla słowa, do pracy nad nim. Jego anegdoty często miały w sobie ukrytą prawdę - zaznaczył.

Dziennikarz wspominał, że poznał Wiesława Michnikowskiego w studiu radiowym przy ul. Myśliwieckiej. Był rzemieślnikiem wypracowującym sobie postać, miał wszystko dopracowane, a jednocześnie był wielkim artystą. - Potrafił w każdej roli, za każdym razem zaproponować coś, co potem zapamiętywało się na zawsze. Ludzie przychodzili na Michnikowskiego, miało być śmiesznie, a jego talent pozwalał na przełożenie "wajchy komediowej" na wspaniałego dramatycznego aktora - dodał.

Czytaj też:

- Wiesław Michnikowski to osobowość niepowtarzalna w aktorstwie, ale również oryginalny i wspaniały piosenkarz. Niezmiernie krytyczny wobec siebie, o cień za bardzo obawiający się, czy sprosta wymaganiom publiczności - to słowa Erwina Axera z archiwalnej audycji Polskiego Radia. 

Wielkiego aktora, ale także dziadka, przyjaciela i zapalonego majsterkowicza wspominał również Jakub Michnikowski.

Wagabunda, Starsi Panowie, Dudek - nie zabrakło fragmentów najsłynniejszych skeczy i piosenek, a także wypowiedzi i anegdot, jakimi Wiesław Michnikowski dzielił się na falach Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Andrzej Sułek

Data: 5.06.2021

Godzina emisji: 15.00

mo

Czytaj także

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:50
- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
rozwiń zwiń