Dariusz Michalski: Wojciech Młynarski był fantastycznym obserwatorem

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 17:00
- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Wojciech Młynarski w studiu Polskiego Radia, fot. Wojciech Kusiński
Wojciech Młynarski w studiu Polskiego Radia, fot. Wojciech KusińskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

W audycji "Dwie do setki" przypomnieliśmy giganta polskiej piosenki, satyry, kabaretu i felietonu śpiewanego, który zresztą sam wymyślił. Człowieka, który sam o sobie mówił po prostu: tekściarz. W dowodzie osobistym jako zawód wpisywał z kolei: literat.

Posłuchaj
107:02 2020_12_19 14_59_28_PR2_Dwie_do_setki.mp3 Wojciech Młynarski (Dwie do setki/Dwójka)

- Wojtek był wybitnie inteligentny i pisał "literat", bo to nobilitowało, a każdy z nas ma ego niedogłaskane. A że był tekściarzem, to mówił na przekór koleżeństwu, bo każdy z autorów tekstów chciał być albo poetą albo pisarzem drobnych form. On mówił tak jak mu wszyscy o tym mówiliśmy: tekściarz - tłumaczył Dariusz Michalski, autor książki "Dookoła Wojtek. Opowieść o Wojciechu Młynarskim".

Czytaj także:

W audycji nie zabrakło także samych wypowiedzi mistrza, fragmentów recitali i piosenek autorskich, a nawet specjalnej kolędy i prezentu dla słuchaczy. Na początek zabrzmiała "Niedziela na Głównym", bo to od tej piosenki zaczęła się współpraca Wojciecha Młynarskiego z Polskim Radiem. Choć próg siedziby rozgłośni po raz pierwszy przekroczył on znacznie wcześniej, jeszcze jako dziecko...


źródło: Agencja Muzyczna Polskiego Radia/Wojciech Młynarski - Nie ma jak u mamy

***

Tytuł audycji: Dwie do setki

Prowadzili: Jakub Kukla i Monika Zając

Goście: Jan Emil Młynarski (kompozytor, wokalista, multiinstrumentalista, syn Wojciecha Młynarskiego), Dariusz Michalski (dziennikarz, historyk muzyki rozrywkowej), Alicja Milewska Gaba Kulka (wokalistki)

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 15.00 

Czytaj także

Wspomnienie o Wojciechu Młynarskim

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2020 13:29
15 marca minęła trzecia rocznica śmierci Wojciecha Młynarskiego. Z tej okazji zaprosiliśmy Państwa na audycję poświęconą tekstom aktorskim tego znakomitego artysty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojciech Młynarski poprawiał teksty Mariana Hemara". Jacek Borkowski o kulisach słynnego przedstawienia

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:10
W drugiej połowie lat 80. w teatrze Ateneum wielkim powodzeniem cieszył się spektakl "Hemar", w którym przypomniano wiersze, skecze i piosenki Mariana Hemara. Teksty te zebrał i spektakl wyreżyserował Wojciech Młynarski. Wśród wielu gwiazd polskiej sceny, które wzięły udział w przedstawieniu, owacje zbierał chór rewelersów "Słowiki Ateneum" w składzie Jacek Borkowski, Marian Kociniak, Marian Opania i Wiktor Zborowski.
rozwiń zwiń