Walce i polki na Nowy Rok. Tarwid, Gąsiorek i Pospieszalski interpretują Straussa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 14:00
Z okazji Nowego Roku Grzegorz Tarwid, Szymon Gąsiorek i Marek Pospieszalski zaproponowali autorską wizję słynnych walców i polek Johannesa Straussa. A wszystko to wydarzyło się w "Miejscówce z Dwójką" 1 stycznia.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Grzegorz Tarwid to pianista i kompozytor, który zbierał doświadczenie pod okiem mistrzów polskiej pianistyki: Wojciecha Kamińskiego, Andrzeja Jagodzińskiego i Michała Tokaja, by przenieść się na studia do Kopenhagi i inspirować duńską sceną improwizowaną. Ma na swoim koncie koncerty m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Maciejem Obarą, Janem Młynarskim czy Marcinem Maseckim. Współtworzy: trio Sundial z Wojciechem Jachną i Krzysztofem Szmańdą, duet Diomede z Tomaszem Markaniczem, projekt Alfons Slik z Szymonem "Pimponem" Gąsiorkiem oraz sekstet Franciszka Pospieszalskiego. W styczniu 2019 był kuratorem festiwalu Piano Room w warszawskim klubie SPATiF.

Od dziecka przesiąknięty melodyką i harmonią utworów Johannesa Straussa, zadał sobie pytanie, czy można stworzyć zupełnie nowe interpretacje jego utworów, nie rezygnując jednocześnie z ich wiedeńskiego wydźwięku. Do świętowania – którego efekty zobaczymy i usłyszymy już w noworoczną sobotę – zaprosił wybitnych muzyków: Marka Pospieszalskiego i Szymona Gąsiorka.

Marek Pospieszalski jest saksofonistą, kompozytorem i producentem. Prowadzi własny kwartet (z Eliasem Stemesederem, Maksem Muchą i Maxem Andrzejewskim), z którym wydał album "Marek Pospieszalski gra piosenki, które śpiewał Frank Sinatra". Niemiecki magazyn "JazzThing" umieścił go na liście 25 najbardziej obiecujących muzyków w Europie. Razem z Tomaszem Sroczyńskim wydali album "Bareness", z Qbą Janickim tworzy duet Malediwy, jest też członkiem kwintetu Wojtka Mazolewskiego, kwartetu Kuby Płużka i kwintetu Mateusza Pospieszalskiego.

Szymon Gąsiorek to perkusista i kompozytor zamieszkały w Kopenhadze. Absolwent Rytmisk Musikkonservatorium, znany z takich zespołów jak Pimpono Ensemble, The Love And Beauty Seekers, I Love My Mother czy Wood Organization, G•Bop Orchestra, Franciszek Pospieszalski Sextet, Alfons Slik, Perfect Volume czy Czajka & Puchacz. Współzałożyciel niezależnego wydawnictwa Love & Beauty Music. Zaangażowany w organizację festiwali i serii wydarzeń takich jak Dźwięko Działka czy Idealistic Festival.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>

***

Do słuchania i oglądania "Miejscówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (1.01) – transmisja była dostępna na antenie PR2 oraz - wideo -na stronie dwojka.polskieradio.plFacebooku i kanale YouTube Dwójki.

Czytaj także

Adam Eljasiński: klarnetowe impresje, francuskie inspiracje [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 11:50
– Przeniesiemy się do Francji, kraju będącego Mekką instrumentów dętych, w którym powstał znany nam w obecnym kształcie klarnet, a tradycja wykonawstwa klarnetowej muzyki solowej i kameralnej sięga już ponad dwustu lat – zapowiadał Adam Eljasiński, współgospodarz "Miejscówki z Dwójką" (18.12).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brass Federacja. Kolędy na "dęciaki" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 19:30
- Serdecznie zapraszamy do wysłuchania kolęd w naszych autorskich aranżacjach. Zagra dla Państwa rasowy brass band - mówił Piotr Wróbel z grupy Brass Federacja, która wystąpiła w świątecznej "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń