Maksymiuk: Orkiestra Polskiego Radia najlepiej gra tę serenadę Czajkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 14:39
- Kilkakrotnie próbowałem Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajowskiego z innymi orkiestrami. Muszę powiedzieć, że państwa orkiestra radiowa najbardziej rozumie tę muzykę i najpięknięj ją gra - mówił maestro Jerzy Maksymiuk, który w niedzielę (5.12) wystąpił z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie.
- Dla kameralistów to jest numer jeden - mówi o Serenadzie na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajowskiego maetro Jerzy Maksymiuk
- Dla kameralistów to jest numer jeden - mówi o Serenadzie na orkiestrę smyczkową C-dur Piotra Czajowskiego maetro Jerzy Maksymiuk Foto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

Podczas koncertu w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zabrzmiały dzieła Mozarta, Czajkowskiego i Sibeliusa. Każde z nich od lat znajduje się w repertuarze Jerzego Maksymiuka. Takim utworem jest zwłaszcza Serenadę na orkiestrę smyczkową C-dur Czajowskiego.

- Dla kameralistów to jest numer jeden. Był to koronny utwór dla mojej orkiestry, z którą jeździłem po świecie, niezwykłe trudny do zagrania. Dyrygowałem to z dużymi orkiestrami. Lepiej z takimi zadyrygować dwie symfonie Czajkowskiego niż tę seranadę. Ale jest to przepiękny utwór i stale robi niezwykłe wrażenie - podkreślał maestro Maksymiuk.

Posłuchaj
03:01 Filharmonia Dwójki 6.12.2021 maksymiuk.mp3 Jerzy Maksymiuk o koncercie z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie z 5 grudnia 2021 r. (Filharmonia Dwójki) 

Wspominał on koncert z Polską Orkiestrą Kameralną w Royal Albert Hall, podczas którego wykonana została właśnie Serenada na orkiestrę smyczkową. - Po zakończeniu utworu grupa, która miała miejsca stojące zamiast bić brawo, to tupała nogami. Był taki łomot, że myślałem, że dach się zawalił - uśmiechał się gość Dwójki.

Utwór Czajkowskiego stanowił centralny punkt niedzielnego (5.12) koncertu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. - Choć w programie jest Mozart, to ta serenada działa więcej na zmysłowość, na wyobraźnię. Nie ma innego lepszego - tłumaczył Jerzy Maksymiuk.

***

Rozmawiała: Beata Stylińska

Gość: Jerzy Maksymiuk (dyrygent)

Data emisji: 5.12.2021

Godzina emisji: 19.40

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg

Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: trzeba dobierać takie utwory, żeby orkiestra się rozwijała

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 18:00
- Nigdy nie zadyryguję "Valses nobles et sentimentales" Ravela. Nie wiem, czy to grzecznie tak powiedzieć, ale tam jest boska instrumentacja. A Ravel to moje bożyszcze - mówił w Dwójce znakomity dyrygent, pianista i kompozytor Jerzy Maksymiuk, który dokładnie 9 kwietnia skończył 85 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Maksymiuk: Jan Stanienda był wielką postacią muzyki

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 17:35
- Niezwykły skrzypek i wrażliwy człowiek z dużą osobowością. Był znakomitym koncertmistrzem, pamiętam jego solo z "Divertimenta" Bartoka, było niezwykłe. Graliśmy wszystkie "Koncerty brandenburskie", wszystkie sonaty Rossiniego, nasz repertuar był bardzo szeroki - tak na antenie Dwójki zmarłego Jana Staniendę wspominał maestro Jerzy Maksymiuk.
rozwiń zwiń