MagDuś Duo - polski repertuar na saksofon i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2022 20:00
- Jednym z naszych głównych filarów tworzenia repertuaru na duet saksofon i fortepian obok muzyki współczesnej są transkrypcje, które w stu procentach wypełniły program "Miejscówki". Ostatnio zabraliśmy się za aranżowanie repertuaru polskiego - stąd aranżacje "Róży i cierni" J. Zarębskiego oraz "Danse Vive" Stefana Kisielewskiego, mówili artyści MagDuś Duo. Oprócz tego w czasie najnowszej "Miejscówki z Dwójką" wykonane zostały dwie inne aranżacje: Suita z baletu Romeo i Julia oraz Gershwin Fantasy. 

Muzycy zagrali w sobotę, 19.02.2022 r. wspólny koncert w ramach audycji "Miejscówka z Dwójką".

Wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą małżeński projekt MagDuś Duo tworzą: pianistka Magdalena Duś i saksofonista Bartłomiej Duś. Ich osiągnięcia na międzynarodowych konkursach to m.in.: II nagroda podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Kameralnego w Łodzi (2013), II nagroda w konkursie muzyki kameralnej "Salieri - Zinetti" w Weronie we Włoszech (2014). W 2014 r. ukazał się debiutancki album formacji pt. "Malinconico", zawierający utwory francuskich kompozytorów XX wieku (wyd. Classic Clips). W sezonie 2017/2018 duet był objęty rezydencją artystyczną przez IPiUM Silesia.

Wspólnie z kompozytorami MagDuś Duo rozwija także repertuar muzyki współczesnej, czego efektem są utwory kameralne Hanny Kulenty (Aisthetikos Duo), Wojciecha Ziemowita Zycha (Trajektoria Afektywna), Przemysława Szczotki (Simbiosis), Michała Dobrzyńskiego (Chorea) oraz podwójny koncert na saksofon, fortepian i orkiestrę "Aisthetikos" Hanny Kulenty. Ostatnia z wymienionych kompozycji we wrześniu 2020 roku została nagrana przez Magdalenę Duś, Bartłomieja Dusia oraz francuską Orchestre Pasdeloup pod batutą Marzeny Diakun w Filharmonii Paryskiej. Płyta Polish Heroines of Music została wydana przez wyd. Anaklasis (2021).

Magdalena Duś to pianistka kameralistka. Od 2012 roku prowadzi klasę kameralistyki w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, którą ukończyła z wyróżnieniem i oceną celującą w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak.

W latach 2007-2021 otrzymała kilkadziesiąt nagród i wyróżnień dla pianisty-akompaniatora na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, w tym Nagrodę Indywidualną Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce. W roli pianistki kameralistki występowała na festiwalach m.in. Kolory Polski, Wszystkie Mazurki Świata, Plus pour la Culture w Luksemburgu, Summerwinds Munsterland w Niemczech, St. Petersburg International Festival, SaxFest w Wiedniu, Artenetra we Francji. Współpracowała z fundacjami Młoda Muzyka Śląska i Cultura Animi oraz ze stowarzyszeniami artystycznymi Uwagi wARTe i Zdolni Do Wszystkiego.

Spotkanie Magdaleny Duś z klarnecistą Arkadiuszem Adamskim oraz wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem zaowocowało w roku 2015 nagraniem płyty z utworami kameralnymi Johannesa Brahmsa dla wydawnictwa DUX.

Pianistka od 2017 roku współpracuje z oboistą, profesorem Konserwatorium Paryskiego - Davidem Walterem. Współpraca obojga muzyków doprowadziła w roku 2018 do wydania przez wydawnictwo DUX płyty pt. "Eclats Romantique", na której znalazły się utwory kameralne w aranżacji na obój i fortepian, m.in. słynna skrzypcowa sonata Cesara Francka w autorskiej aranżacji Davida Waltera.

W 2021 roku Magdalena Duś brała udział w prawykonaniu utworu "Alinea" na klarnet, fortepian i orkiestrę Hanny Kulenty. Prawykonanie miało miejsce w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego z Polską Orkiestrą Sinfonią Iuventus.

Magdalena Duś jest zapraszana do udziału w projektach z wieloma zagranicznymi solistami takimi jak: Tomoko Akasaka, Christopher Hartmann, Christian Hommel, Michael Kofler, Janos Balint, Florent Heau, Wenzel Fuchs, Arno Bornkamp czy Vincent David.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Miejscówka z Dwójką >>>

Bartłomiej Duś to polski saksofonista o międzynarodowej renomie. Prowadzi klasę saksofonu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie kształcił się pod kierunkiem Bernarda Steuera i został wyróżniony medalem Primus Inter Pares. Jest również absolwentem Konserwatorium Paryskiego (CNSMDP) w klasie Claude’a Delangle’a i Konserwatorium w Wersalu w klasie Vincenta Davida. Bartłomiej Duś w 2019 roku uzyskał tytuł naukowy doktora sztuk muzycznych, a w 2021 roku otrzymał Fryderyka za album Penderecki Concertos vol. 8.

Zasłynął jako laureat licznych konkursów o randze międzynarodowej. Otrzymał m.in. I nagrodę i Złoty Medal w Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2009), I lokatę w Konkursie Hülsta Woodwinds w Münster (2011), II miejsce w Konkursie Saksofonowym w Słowenii (2011), III lokatę i nagrodę publiczności w Konkursie Aeolus w Düsseldorfie (2012) oraz Grand Prix i nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Koncercie Roku 2012 w Poznaniu. Ponadto uzyskał stypendia Ministra Kultury, rządu francuskiego i programu Młoda Polska.

Jako solista występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Filharmonią Narodową, AUKSO - Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy, Orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Orkiestrą Muzyki Nowej, Düsseldorfer Symphoniker, Staatsorchester Rheinische Philharmonie czy Słoweńską Narodową Orkiestrą Kameralną. Koncertował podczas międzynarodowych festiwali, takich jak Festiwal Prawykonań w Katowicach, Warszawska Jesień, Auksodrone, Vienna Saxfest, Summerwinds Münsterland, Mladá Praha, Festisax, Jeunesses Musicales, Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich czy Festiwal Muzyki Kameralnej w St. Petersburgu.

Współpracując z wieloma polskimi kompozytorami, Bartłomiej Duś ma ogromny wkład w rozwój najnowszej literatury saksofonowej (koncerty saksofonowe Aleksandra Nowaka, Mikołaja Majkusiaka, Marcela Chyrzyńskiego, Macieja Jabłońskiego i Tomasza Jakuba Opałki). W 2017 r. Bartłomiej Duś dokonał transkrypcji na saksofon sopranowy Koncertu na flet i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, co spotkało się z uznaniem samego twórcy, a w 2019 roku dokonał premierowego nagrania utworu. Płyta Penderecki Concertos vol. 8 została wydana przez wydawnictwo DUX. W 2020 roku Bartłomiej Duś prawykonał operę Syrena. Melodramma aeterna na orkiestrę, saksofon, gitarę i trzy głosy Aleksandra Nowaka do libretta Szczepana Twardocha. Opera została nagrana i wydana na płycie "Syrena. Melodramma aeterna" przez wydawnictwo Anaklasis w 2021 roku.

Bartłomiej Duś w 2021 roku nagrał płytę "Consequences" z kwartetem smyczkowym w składzie: Magdalena Kling-Fender, Adam Mokrus, Elżbieta Mrożek-Loska i Robert Fender. Jest to pierwsza w Polsce płyta, na której saksofon występuje kameralnie z kwartetem smyczkowym. Na płycie znalazły się 3 kwintety: Adolfa Buscha, Guillermo Lago, Pieta Swertsa. Nagrania kwintetów Lago i Swertsa to premierowe nagrania tych utworów. Płyta została wydana przez wydawnictwo Ars Sonora.

Zobacz zapowiedź koncertu:

***

Na  "Miejscówkę z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (19.02).

Czytaj także

Piętnastka. Duet Kurek i Zemler w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2022 19:30
Piętnastka została zainicjowana przez Piotra Kurka jako solowy projekt, którego debiutancki album "Dalia" wydany został w nowatorskiej wytwórni Sangoplasmo prowadzonej przez Lutto Lento. Wkrótce do koncertów Piętnastki dołączył Hubert Zemler. Jako duet Piętnastka koncertowała w Europie i Stanach Zjednoczonych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adriana Ferfecka i Mischa Kozłowski. Jubileuszowy koncert [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2022 10:00
W związku z 10-leciem współpracy artystycznej duetu Adriana Ferfecka (sopran) – Mischa Kozłowski (fortepian), w ramach "Miejscówki z Dwójką" artyści zaprezentowali najbliższe sercom muzyków arie i pieśni wspólnie wykonywane na przestrzeni lat.
rozwiń zwiń