Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański z koncertem na altówkę i fortepian [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 19:45
- Będą mogli nas Państwo usłyszeć w koncercie, na który złoży się bardzo różnorodny repertuar takich kompozytorów, jak Jan Michał Wieczorek, Rebecca Clarke, Zygmunt Stojowski, Tadeusz Dixa oraz dwa światowe prawykonania - utwory specjalnie skomponowane na "Miejscówkę z Dwójką" przez polskich kompozytorów: Krzysztofa Falkowskiego i Tomasza Jakuba Opałki - zapowiadali Krzysztof Komendarek-Tymendorf i Maciej Gański, którzy zagrali w Dwójce koncert w ramach naszego cyklu.

Oglądaj wideo:

YouTube Programu 2 PR

Krzysztof Komendarek-Tymendorf to altowiolista-solista, kameralista, pedagog akademicki Akademii Muzycznej w Gdańsku (dr hab. MBA). Należy do grona czołowych polskich altowiolistów swojego pokolenia.

W 2012 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Ireny Albrecht. Doskonalił swoje umiejętności w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Ulricha Schönauera na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu oraz jako gościnny student Swedish National Orchester Academy w Göteborgu. Kształcił się i uzupełniał studia licznymi kursami pod kierunkiem wybitnych pedagogów altówki.

Tajemnice muzyki kameralnej zgłębiał u mistrzów, takich jak m.in. Valentin Erben (Alban Berg Quartett), Peter Schuhmayer (Artis Quartett), Apollon Musagète Quartett. Współzałożyciel i muzyk kameralista w zespołach Balthus Quartet oraz Duo del Gesù, występował wspólnie ze znamienitymi artystami, jak Christoph Hartmann, Avri Levitan, Wolfgang Klos, Joanna Woś, Krzysztof Podejko, Janusz Wawrowski, Bartosz Koziak, Anna Staśkiewicz, Bartosz Woroch, Mateusz Smoczyński, NeoQuartet, Mitch&Mitch, Jan Englert czy Daniel Olbrychski.

W wieku 24 lat, po wygraniu dwóch oficjalnych konkursów na stanowisko asystenta, podjął pracę w swojej Alma Mater, obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w klasie altówki oraz kameralistyki. W 2020 roku zadebiutował fonograficznie płytą CD pt. ReVIOLAtion w wytwórni płytowej NAXOS, a w 2021 roku zrealizował drugą płytę pt. Quantum of Silence w wytwórni ODRADEK RECORDS (USA). Albumy otrzymały międzynarodowe i krajowe prestiżowe nagrody, wyróżnienia oraz nominacje. 

Prowadzi wzmożoną aktywność koncertową oraz pedagogiczno-dydaktyczną w Polsce jak i za granicą. Wykładowca kursów mistrzowskich oraz juror konkursów muzycznych. Zapraszany na renomowane festiwale muzyczne. Dyrektor EURO Chamber Music Festival Gdansk.

Obecnie gra na mistrzowskiej altówce Wojciecha Topy z 2020 roku oraz smyczku Marcina Krupy.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Maciej Gański ukończył z wyróżnieniem gdańską Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej i prof. Tadeusza Samerka. W sztuce akompaniamentu kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Kuleszy. Jest również absolwentem prestiżowych studiów podyplomowych Solistklasse w Danish National Academy of Music w klasie prof. Christiny Bjørkøe. Na gdańskiej uczelni uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Od września 2020 roku dziekan Wydziału Instrumentalnego w swojej Alma Mater.

"Maciej Gański jest kontynuatorem złotej ery polskiej pianistyki"; "należy do grona wybitnych polskich pianistów młodego pokolenia"; "objawił się jako tytan fortepianu"; "doskonały wykonawca – o niezwykle przejrzystej, wręcz krystalicznej technice" – to tylko kilka wybranych cytatów z recenzji gry artysty.

Artysta od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Gdańsku – obecnie na stanowisku adiunkta. Prowadził wiele kursów mistrzowskich oraz wykładów w zagranicznych uczelniach muzycznych i ośrodkach kulturalnych. Jest jurorem na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Jego podopieczni zdobywali nagrody na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Już kilkunastu jego absolwentów pracuje na uczelniach i w szkołach muzycznych, odnosząc sukcesy pedagogiczne.

Wystąpił na kilkuset koncertach w wielu prestiżowych salach koncertowych. Wielokrotnie występował jako solista z licznymi orkiestrami. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach muzycznych. Nagrywał dla telewizji polskiej, japońskiej, hiszpańskiej i dla duńskiego radia. Ma w swoim dorobku cztery płyty CD, które spotkały się ze znakomitymi recenzjami od takich osobowości jak m.in. Kevin Kenner czy Antoni Wit. Drugi album solowy, wydany na początku 2021 roku, to zapis pierwszego recitalu na odrestaurowanym najstarszym gdańskim fortepianie, wykonanym w Gdańsku w latach 1830/1840 przez Jacoba Bernharda Wiszniewskiego. 

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

***

Koncert w cyklu "Miejscówka z Dwójką" transmitowaliśmy w sobotę (9.04) o godz. 19.00. 

Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf: w Miejscówce chcę pokazać przekrój literatury na altówkę

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:50
- Podczas "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy m.in. utwory z moich dwóch albumów: "Quantum of silence" oraz "ReVIOLAtion". Udało się również namówić Jakuba Opałkę oraz Krzysztofa Falkowskiego do napisania specjalnie na ten koncert utworów, których wykonania zostaną zadedykowane rodzinom ofiar wojny na Ukrainie. Będą to światowe prawykonania - mówił w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, który wraz z Maciejem Gańskim wystąpi podczas sobotniego koncertu w Dwójce (9.04).
rozwiń zwiń