Ewa Pobłocka: do grania Chopina potrzebne jest natchnienie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 11:00
- W wieku lat 12, z moją mamą Zofią Janukowicz-Pobłocką w studiu radiowym nagrywałam patriotyczne pieśni. Ona kierowała się słowem, a ja wolałam kantaty Bacha zamiast tych pieśni, które wtedy mnie nudziły. Teraz do nich powracam z wielkim sentymentem - mówiła Ewa Pobłocka, pianistka, gospodarz audycji "Przypadki Bacha" w Dwójce.

Oglądaj wideo:

(You Tube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia)

  • Gościem tego wydania audycji Cafe "Muza" była Ewa Pobłocka - znakomita pianistka, pedagog, laureatka wielu nagród.
  • Znana jest doskonale słuchaczom Dwójki także jako gospodarz audycji "Przypadki Bacha".

Ewa Pobłocka, nazywana pierwszą damą polskiej pianistyki, w 1980 roku została laureatką V nagrody X Konkursu Chopinowskiego. Zdobyła też wówczas nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, czyli najbardziej prestiżową pozaregulaminową nagrodę przyznawaną pianistom w czasie Konkursów Chopinowskich od 1927 roku.

Natchnienie do grania Chopina

Prowadzący audycję Andrzej Sułek powiedział, że każdy chopinista jest wybitnym pianistą, natomiast odwrotnie ta zależność już nie działa. Ewa Pobłocka zgodziła się z tą tezą. - Coś w tym jest, ale trudno to wytłumaczyć. Wymaga to innego czasu, innego dotknięcia fortepianu, w Chopinie wszystko trzeba wiedzieć i umieć, ale niezbędne jest jakieś natchnienie, któremu trzeba stworzyć warunki do przyjścia - podkreśliła.

Bach bez żadnych obaw

Jedną z największych muzycznych miłości Ewy Pobłockiej jest Jan Sebastian Bach, którego kompozycje rozbrzmiewały w jej rodzinnym domu. - Jak gram Bacha, nie obawiam się niczego. Czuję się swobodnie i bezpiecznie, bo Bach towarzyszy mi od dzieciństwa. Utwór, który zapamiętałam z dzieciństwa, to była aria z "Pasji wg św. Jana", której się uczyła moja mama. Ta aria była taka wesoła, beztroska, lekka i mama przez wiele lat ją wykonywała - wspominała pianistka podczas wielkanocnego spotkania w Dwójce w 2020 roku.

Posłuchaj
60:47 2022_02_27 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Ewa Pobłocka: do grania Chopina potrzebne jest natchnienie (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

I właśnie Bachowi poświęcone są autorskie audycje, z których pianistka jest znana słuchaczom Programu 2 Polskiego Radia. Najpierw było to "Zacznij od Bacha", a obecnie na naszej antenie co czwartek nadawane są "Przypadki Bacha".

- W szkole podstawowej grałam Bacha, rozumiałam go intuicyjnie, dla mnie najważniejsza w muzyce była forma, a u niego jest przecież klarowna. Ale jest jeszcze dynamika, frazowanie. Mama śpiewała obie pasje, sporo kantat, ta muzyka zawsze bardzo działa na mnie i odnosi się do mojej świadomości - zaznaczyła podczas tego spotkania w Cafe "Muza".

Jurorzy pod presją

Ewa Pobłocka mówiła również o pracy w jury Konkursu Chopinowskiego. - Jako jurorzy czytaliśmy w mediach społecznościowych, kto powinien wygrać konkurs. Okazało się, że nie jesteśmy podatni na różne sugestie - podkreśliła.  

Będzie drugi tom "Forte-piano"

W 2021 roku ukazała się książka z esejami Ewy Pobłockiej. Na zakończenie z ust pianistki padła ważna deklaracja. - Bacha zachowałam na oddzielną książkę, mam nadzieję, że się to uda. Planuję drugi tom "Forte-piano" - zapewniła.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Ewa Pobłocka (pianistka, pedagog, laureatka wielu nagród, gospodarz audycji "Przypadki Bacha" w Dwójce)

Data emisji: 27.02.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Dwójka i przyjaciele. Audycja urodzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 22:00
- Zapytano mnie, czy słucham Dwójki. A jest jakieś inne radio? Ja wychowałam się na Dwójce i jestem jej adoratorką i miłośniczką - mówiła Anna Seniuk, jedna z przyjaciółek radiowej Dwójki. W specjalnej audycji z okazji 84. urodzin Programu 2 Polskiego Radia Paweł Siwek i Andrzej Sułek rozmawiali z zaprzyjaźnionymi z naszą anteną artystami i ludźmi kultury, z autorami audycji emitowanych na naszej antenie i słuchaczami, którzy zechcieli do nas zadzwonić lub napisać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach. Niewyczerpane źródło interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 22:00
W kolejnej odsłonie audycji "Przypadki Bacha" Ewa Połocka wzięła na warsztat drugi tom "Das wohltemperierte Klavier" Bacha. W nagraniach Samuela Feinberga, Andrasa Schiffa, Edwina Fischera, Glenna Goulda, Bach objawia swoje nieskończone przestrzenie interpretacyjnych odczytań.
rozwiń zwiń