Cracow Guitar Quartet w "Miejscówce z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 19:30
Z Cracow Guitar Quartet przenieśliśmy się do krainy muzyki kultur iberyjskiej i iberoamerykańskiej. Zespół tworzą: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski i Mateusz Puter.
Cracow Guitar Quartet w Miejscówce z Dwójką
Cracow Guitar Quartet w "Miejscówce z Dwójką"Foto: Polskie Radio

ZOBACZ WIDEO:

[YT Dwójki]

"Miejscówkę z Dwójką" rozpoczęły osiemnastowieczna Introdukcja i Fandango z Kwintetu gitarowego Nr 4 D-dur G. 448 Luigiego Boccheriniego, włoskiego kompozytora, który znaczną część swojego życia spędził w Hiszpanii. To - poprzedzony dostojną introdukcją - taniec właśnie z tego kraju usłyszymy w żywiołowym niezwykłym opracowaniu na rodowite hiszpańskie instrumenty - gitary.

Następnie zabrzmiały transkrypcje utworów jednego z największych kompozytorów hiszpańskiej szkoły narodowej Isaaca Albéniza. Najpierw usłyszeliśmy jego pełną niepokoju Cordobę, a następnie subtelne Tango. W dalszej części programu przenieśliśmy się do Brazylii. Pełne wirtuozowskich technik Baião de Gude Paulo Bellinatiego to kompozycja oparta na rytmach z północy tego kraju, słychać w niej inspiracje jazzem, a w tym wykonaniu wzbogacona została o część improwizowaną. Na koniec zabrzmiał oryginalnie napisany na 4 gitary Kubański krajobraz w deszczu Leo Brouwera. To sonorystyczny obraz, w którym można usłyszeć zarówno pojedyncze krople deszczu, jak i grad, czy burze z piorunami…

Część wykonywanych utworów zarejestrowanych zostało również na wydanej w tym roku płycie Cracow Guitar Quartet "Musical Landscapes" (DUX 2022).

Nagranie zrealizowane zostało 7 listopada 2022 roku w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, mieszczącym się w Starym Spichlerzu z XVIII wieku.

Realizacja dźwięku - Mateusz Meisner
Realizacja obrazu - Borys Dubiański

O zespole

Cracow Guitar Quartet powstał w 2006 roku i współtworzą go artyści związani z Krakowem: Miłosz Mączyński, Joanna Baran-Nosiadek, Łukasz Dobrowolski oraz Mateusz Puter. Zespół jest laureatem licznych konkursów międzynarodowych:

I nagroda - 12th International Guitar Competition 2009 - Ile de Re (Francja)
I nagroda - International Moscow Music Competition 2020 - Moskwa (Rosja)
I nagroda - 5th Danubia Talents Music Competition 2020 - Budapeszt (Węgry)
I nagroda - The Muse – International Competition 2021 - Ateny (Grecja)
Grand Prix - V International Master Competition for Music Teachers 2017 -
Warszawa (Polska)
II nagroda - 94 Concours International Leopold Bellan 2020 - Paryż (Francja)
III nagroda - 15th Altamira Gorizia International Guitar Competition 2018 -
Gorizia (Włochy)

Kwartet bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach muzyki gitarowej, prowadzi lekcje mistrzowskie dla młodych wirtuozów tego instrumentu, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji (w tym rejestrowany koncert w studiu Polskiego Radia).

W 2010 roku nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu From Ballet to Tango, ukazująca piękno i bogactwo muzyki tanecznej od renesansu do współczesności. Płyta zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. W 2019 roku zespół reprezentował Polskę na koncercie specjalnym Cracow Guitar Quartet w St Giles' Cathedral w Edynburgu. W kwietniu 2022 roku zespół wydał nowy album Musical Landscapes (DUX Recording Producers), zyskujący duże zainteresowanie melomanów.

Zespół występuje również, jako czworo solistów, z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych, m.in. Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, Filharmonii Sudeckiej czy Polish Art Philharmonic.
Obecnie Cracow Guitar Quartet uważany jest za czołowy polski zespół muzyki gitarowej.


Zespół występował m.in. dla takich instytucji i festiwali jak:

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Ile de Ré (Francja)
Międzynarodowy Festiwal Nuits Romanes (Francja)
Międzynarodowy Festiwal Ivana Ballu w Dolnym Kubinie (Słowacja)
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy - Modra (Słowacja)
Konzertreihe Gerlando im Hirsvogelsaal w Norymberdze (Niemcy)
Gitarrenfestival in der KlangMannufaktur - Hof (Niemcy)
St Giles' Cathedral - Edynburg (Wielka Brytania)
Międzynarodowy Festiwal Akademia Gitary w Poznaniu
Międzynarodowy Festiwal - Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA +
Międzynarodowy Festiwal Gitarowy im. Czesława Droździewicza w Krynicy-Zdroju
Międzynarodowy Festiwal - Lubuskie Spotkania Gitarowe - Zielona Góra
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Wygiełzów-Lipowiec
Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów
Międzynarodowy Festiwal - Muzyka Świata - Polanica Zdrój
Międzynarodowy Festiwal Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych „Silesia”
Międzynarodowy Festiwal Muzyczny w Kalwarii Zebrzydowskiej
Filharmonia Krakowska im. Karola Szymanowskiego
Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach
Filharmonia Gorzowska
Studio Koncertowe Polskiego Radia w Katowicach
Polskie Towarzystwo Bachowskie
Orawskie Dni Gitary
Dni Jana Nepomucena Bobrowicza w Krakowie
Biecz Music Summer - Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
Festiwal - Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego
Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Częstochowie
Festiwal Muzyczny Barbakan
Luterański Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej - Muzyka na Królewskim Trakcie
Letni Festiwal - Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy
Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Pałac w RadziejowicachMiłosz Mączyński

Miłosz Mączyński w 2010 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie gitary dr hab. Michała Nagy’a. W 2014 roku, pod opieką promotora prof. Janusza Sochackiego, obronił pracę doktorską i uzyskał stopień doktora sztuki. Od 2015 roku prowadzi w macierzystej uczelni klasę gitary.

Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in.: III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Montrealu (2011), III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Guitar Talent w Brnie (2014) oraz laureatem nagród za wyróżniające się interpretacje, m.in. nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie utworu Marka Pasiecznego podczas Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Olsztynie (2009).

Swoje umiejętności doskonalił biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Roberto Aussel’a, Ricardo Gallen’a, Pablo Garibay’a, Marcina Dyllę, Edina Karamazov’a i in. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce, Austrii i Francji. Brał udział w prawykonaniach utworów polskich kompozytorów młodego pokolenia, z którymi współpracuje, starając się o pozyskanie nowego repertuaru na gitarę. Zasiadał w jury ogólnopolskich konkursów gitarowych i przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej, jest wykładowcą warsztatów i letnich kursów muzycznych.

W 2021 roku wziął udział w nagraniach płyty Out of the Circle, która została nagrodzona w międzynarodowym konkursie "Muzyczne Orły".


Joanna Baran-Nosiadek

Joanna Baran-Nosiadek ukończyła studia na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w zakresie solistyki oraz Podyplomowe Studia Mistrzowskie w klasie kameralistyki prof. Piotra Zaleskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem.

Jako członek duetu gitarowego Alirio Duo jest laureatką licznych konkursów, m.in.: II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Koszalinie (1994), I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Kielcach (1997), II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gdańsku (1997), wyróżnienia oraz II nagrody na Międzynarodowych Konkursach Zespołów Kameralnych w Przemyślu (1998, 1999). Jest dwukrotną finalistką Międzynarodowych Konkursów Duetów Gitarowych w Niemczech: w Norymberdze-Bubenreuth (1996) oraz w Kolonii (1999).

Artystka brała udział w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez m.in. Alirio Diaza, Pavla Steidla, Simona Standage’a, Philippe’a Villa, Raphaelę Smits, Michaela Troestera. Koncertuje w kraju i za granicą.

Dla Cracow Guitar Quartet wykonała szereg transkrypcji m.in.: utworów J.S. Bacha, M. Karłowicza, F. Chopina i K. Szymanowskiego. Prowadzi klasę gitary w POSM II st. im. Chopina w Krakowie oraz lekcje mistrzowskie, jest także jurorem konkursów. Otrzymała honorowe odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej.”


Łukasz Dobrowolski

Łukasz Dobrowolski jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie gitary prof. Michała Nagy'a oraz kierunku Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje umiejętności gry na gitarze doskonalił na kursach mistrzowskich u wybitnych artystów i pedagogów, takich jak m.in.: Abel Carlevaro, Jorge Cardoso, Eduardo Fernandez, Gerhard Reichenbach, Marco Socías. Był stypendystą University at Buffalo – The State University of New York, The Robert Anderson Research Charitable Trust w Londynie oraz Universidad de Granada.

Koncertował jako solista i kameralista zarówno w Polsce, jak i za granicą (Czechy, Słowacja, Węgry, Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Kanada, Stany Zjednoczone).

Artysta związany jest pracą naukową z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje pracę doktorską na temat koncertów gitarowych – Joaquína Rodrigo. W dziedzinie muzykologii szczególnym obszarem jego zainteresowania jest twórczość muzyczna kręgu kultury hiszpańskiej i południowoamerykańskiej.

Od 2004 współpracuje z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, jako autor m.in.: haseł do Encyklopedii Muzycznej PWM. Jest autorem pierwszych w Polsce, niedużych publikacji książkowych o życiu i twórczości Edvarda Griega i Joaquína Rodrigo.


Mateusz Puter

Mateusz Puter w 2013 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w klasie prof. Janusza Sochackiego. Swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem prof. Michała Nagya w ramach studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Studia te ukończył w 2016 roku.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych gitarzystów, jak m.in.: Marcin Dylla, Carlo Marchione, Gabriel Bianco, Alexis Muzurakis, Petr Seidl, Thomas Offermann, Gabriel Guillén czy Ryszard Bałauszko.

Uczestniczył w wielu festiwalach oraz konkursach krajowych i zagranicznych (m.in. w 2012 roku był finalistą Międzynarodowego Konkursu Gitarowego w Berlinie). Zarówno jako solista, jak i kameralista koncertował w Polsce, Niemczech, na Słowacji, Czechach, we Włoszech oraz w Wielkiej Brytanii.

W latach 2017–2019 wielokrotnie brał udział w koncertowych projektach edukacyjnych dla dzieci organizowanych przez Filharmonię Krakowską.

Artysta zajmuje się także działalnością dydaktyczną prowadząc klasy gitary w szkołach muzycznych I i II stopnia.

***

Na koncert z cyklu "Miejscówka z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę (3.12) w godz. 19.00-19.30.

djr

Czytaj także

Słowiańskie wariacje na temat muzyki hiszpańskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2021 12:00
Jak brzmi muzyka hiszpańska w wydaniu polskich i rosyjskich artystów? Dlaczego w wydaniu słowiańskim jest w niej tyle radości, a pozbawiona jest rysów cierpienia i tragizmu? Tego dowiedzieliśmy się w audycji "Upiór w eterze".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wirtuoz gitary, kompozytor, kolekcjoner. W hołdzie Harveyowi Hope'owi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2022 16:50
- Harvey Hope był genialnym samoukiem. Zaczynał od rock and rolla, od fascynacji Elvisem Presleyem i muzyką rozrywkową. Grał na wszelkich możliwych rodzajach gitar: gitarze elektrycznej, akustycznej, klasycznej. Później ta fascynacja muzyczna skierowała się u niego w stronę instrumentów dawnych, barokowych - mówił na antenie Dwójki Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary.
rozwiń zwiń