Popołudnie z gitarą - wielcy wykonawcy i ich dzieła

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 19:39
W kolejnym wakacyjnym spotkaniu z płytami Aleksander Laskowski prezentował wybitnych gitarzystów i ich utwory.
Gitara będzie bohaterką tego wydania audycji Wakacje z płytami
Gitara będzie bohaterką tego wydania audycji "Wakacje z płytami"Foto: Shutterstock/unclepepin

W pierwszej audycji cyklu Aleksander Laskowski przyjrzał się saksofonowi i jego różnemu wykorzystaniu. Tym razem prowadzący program sięgnął po utwory gitarzystów. Wśród wykonawców: John Christopher Williams i Göran Söllscher, a także hiszpańscy arcymistrzowie: Narciso Yepesa i Andres Segovia. 

Andrés Segovia Torres (ur. 21 lutego 1893 w Linares, zm. 3 czerwca 1987 w Madrycie) to hiszpański gitarzysta, wirtuoz i popularyzator gitary klasycznej, a także kompozytor. Z gitarą zetknął się po raz pierwszy w wieku czterech lat, dzięki inspiracji swojego wuja.

Jego największą zasługą była zmiana postrzegania gitary - dzięki jego znakomitej technice i licznym koncertom przestała ona być postrzegana jako instrument ludowy i uzyskała akceptację profesjonalnych muzyków jako instrument do wykonywania utworów muzyki poważnej.

W uznaniu dla zasług krzewienia kultury hiszpańskiej, w 1981 roku został wyniesiony do godności szlacheckiej, uzyskując tytuł "markiza de Salobreña". Zmarł na zawał serca w wieku 94 lat.


Posłuchaj
90:00 2022_07_16 17_00_00_PR2_Wakacje_z_Plytami.mp3 Popołudnie z gitarą - wielcy wykonawcy i ich dzieła (Wakacje z płytami/Dwójka) 

Göran Söllscher zaczął grać na gitarze w wieku 7 lat. Ukończył Akademię Muzyczną w Malmö, a następnie Królewską Duńską Akademię Muzyczną w Kopenhadze, gdzie studiował interpretację u Per-Olofa Johnsona.

W 1978 roku w wieku 23 lat zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Paryżu. Następnie podpisał kontrakt z firmą Deutsche Grammophon. Jako członek Królewskiej Szwedzkiej Akademii Muzycznej występuje na całym świecie grając na niestandardowej jedenastostrunowej gitarze. Uczy gry na gitarze w Malmö Academy of Music i Lund University.

***

Tytuł audycji: Wakacje z płytami

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 16.07.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Krzysztof Pełech i Marek Pasieczny. Wieniawski na dwie gitary [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 19:00
To był koncert gitarowy zarejestrowany w sali Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. W programie m.in. kompozycje Marka Pasiecznego oraz światowa premiera czterech transkrypcji utworów Henryka Wieniawskiego w oryginale napisanych na fortepian i skrzypce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarek Śmietana Recomposed. Szymon Mika/Romain Pilon Quartet w letniej odsłonie Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 19:20
Latem cykl "Jazz.PL" zmienia formułę. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczytuje muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu. W koncercie Jarek Śmietana Recomposed w Studiu S-3 wystąpił Szymon Mika/Romain Pilon Quartet. 
rozwiń zwiń