Rafał Iwański i organiczna muzyka elektroakustyczna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 19:30
Tym razem w "Miejscówce z Dwójką" Rafał Iwański zaprezentował nowy projekt dźwiękowy, eksplorujący eksperymentalne podejście do instrumentów etnicznych pochodzenia afrykańskiego, takich jak zanza czy kalimba. Transmisja koncertu odbywała się na antenie PR2 oraz - w formie wideo - na stronach internetowych Polskiego Radia i w mediach społecznościowych Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Urządzenia i efekty elektroniczne służą tu głównie do przetwarzania źródeł akustycznych w celu stworzenia organicznej muzyki elektroakustycznej. Punktem wyjścia dla prezentacji przygotowanej dla radiowej Dwójki jest album sygnowany jako R. IWANSKI "Transformations I", wydany na początku 2023 roku na CD (Gusstaff Records / Eter Records) i limitowanym winylu (w serii Don't Sit On My Vinyl!).

Rafał Iwański

Perkusjonista i producent muzyczny, z wykształcenia etnolog (UMK w Toruniu). Jest współzałożycielem toruńskiej grupy HATI (istniejącej od 2001 r.), zespołów INNERCITY ENSEMBLE (2011-2021 - wraz z Jakubem Ziołkiem, Rafałem Kołackim, Wojciechem Jachną, Arturem Maćkowiakiem, Tomaszem Popowskim i Radosławem Dziubkiem), KAPITAL (od 2013 do 2018 - wraz z J. Ziołkiem) i ||ALA|MEDA|| (od 2014 - wraz z bydgoskimi muzykami J. Ziołkiem, Jackiem Buhlem, Łukaszem Jędrzejczakiem i Piotrem Michalskim, do 2019 z Mikołajem Zielińskim), projektu audiowizualnego z pogranicza muzyki i nauki VOICES OF THE COSMOS (współtworzonego od 2010 r. z Wojciechem Ziębą oraz astronomem Sebastianem Soberskim) oraz powstałej w 2019 r. Grupy WoRaZu prezentującej spektakle teatralno-taneczne butoh z muzyką na żywo (Wojtek Matejko – taniec, reżyseria; Zuzanna Litawińska – scenografia).

 <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Miejscówka z Dwójką" >>>

Do roku 2019 występował i nagrywał solo jako X-NAVI:ET. Jako solista i z zespołami zagrał setki koncertów w Polsce, kilkunastu innych krajach Europy i w USA. Współpracował koncertowo i przy nagraniach płyt z wieloma znamienitymi instrumentalistami i kompozytorami, takimi jak m.in.: Stefan Joel Weisser (Z'EV), Richard Pinhas, Zdzisław Piernik, Jerzy Mazzoll, Reinhold Friedl, Peter Votava, Sławek Ciesielski (ex Republika), Jeff Gburek, Anna Zielińska. Brał udział w nagraniu i realizacji kilkudziesięciu albumów wydanych na nośnikach CD i DVD, płytach winylowych i kasetach.

Pomysłodawca i współorganizator międzynarodowego festiwalu CoCArt Music Festival realizowanego w CSW w Toruniu od 2008 do 2021 r., dyrektor artystyczny Festiwalu Muzykofilia organizowanego w Toruniu od 2016 r. (od 2021 wraz z własną Fundacją Artystyczną Kosmos). Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2022 i 2020), Prezydenta Miasta Torunia (2023 i 2007), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006) oraz Funduszu Popierania Twórczości ZAiKS (2022). Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

***

Na "Miejscówkę z Dwójką" zaprosiliśmy w sobotę (13.05) w godz. 19.00-19.30. 

pg


Czytaj także

Mirt+Ter. Duet eksperymentujący [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2022 11:00
Występowali na festiwalach w kraju i za granicą, między innymi na Unsound, OFF Festival, Donau Festival czy Flussi. Tym razem wystąpili na "Miejscówce". Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Sienkiewicz: to zawsze wielka radość, gdy mogę gościć w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 10:51
- Muszę przyznać, że Program 2 Polskiego Radia jest moim ulubionym programem radiowym. Bardzo to jest dla mnie przyjemne, występować u Państwa na antenie i prezentować mój nowy album - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sienkiewicz. Jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad będzie gospodarzem najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (29.10).
rozwiń zwiń