"Muzyczna ofiara" - jedno z ostatnich dzieł Bacha

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 21:09
W specjalnym wydaniu audycji "Przypadki Bacha", przygotowanej na Wielki Czwartek, Ewa Pobłocka wprowadziła nas w tajemniczy świat "Muzycznej ofiary" - jednego z ostatnich dzieł Jana Sebastiana Bacha, cyklu, którego kunsztowne ricercary, kanony i fugi tworzą jeden z najbardziej fascynujących Bachowskich monumentów.
Pomnik Jana Sebastiana Bacha
Pomnik Jana Sebastiana BachaFoto: Shutterstock/Jan Adler

Słuchaliśmy fragmentów "Musikalisches Opfer" w nagraniach m.in. Le Concert de Nations Jordiego Savalla. Zabrzmiała także Kantata "Ich hatte viel Bekummernis" BWV 21 w wykonaniu solistów i zespołu Collegium Vocale pod dyrekcją Philippe’a Herreweghego.

Jan Sebastian Bach skomponował "Muzyczną ofiarę", zainspirowany pobytem na dworze Fryderyka II – króla Prus, u którego jego syn Carl Philipp Emanuel Bach pełnił funkcję nadwornego klawesynisty. Fryderyk II był również dobrze wykształconym muzykiem: komponował, a także grał na flecie. Poprosił więc Bacha o zaimprowizowanie zagranego przezeń tematu. Jednak lipski kantor nie spełnił prośby króla i zagrał temat wymyślony przez siebie. Mimo to, po powrocie do Lipska, postanowił podjąć zadanie rzucone przez Fryderyka II. Skomponował więc zadedykowane władcy Prus kanony i fugi, określone przez niego nazwą ricercar.

***

"Przypadki Bacha" to nowy cykl Ewy Pobłockiej, poświęcony różnym ujęciom muzyki lipskiego kantora. Słuchamy interpretacji pianistów związanych z Konkursem Chopinowskim, wychodząc często poza krąg jego ścisłych laureatów.


Posłuchaj
59:28 2022_04_14 22_52_45_PR2_Przypadki_Bacha.mp3 "Muzyczna ofiara" - jedno z ostatnich dzieł Bacha (Przypadki Bacha/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Przypadki Bacha

Prowadziła: Ewa Pobłocka

Data emisji: 14.04.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Johann Sebastian. Czołowa postać rodu Bachów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 05:40
W XVII i XVIII wieku muzyków o nazwisku Bach było tak wielu, że w Turyngii wszystkich zajmujących się muzyką zaczęto nazywać Bachami. Jednak mistrz był jeden, a na imię miał Johann Sebastian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach na skrzypce, klawesyn i chór

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 23:00
To był kolejny czwartkowy wieczór z muzyką Jana Sebastiana Bacha w audycji Ewy Pobłockiej. I tym razem program spotkania był bardzo ciekawy.
rozwiń zwiń