Stanisław i Józef Mackiewiczowie - losy dwóch braci

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 09:00
Stanisław i Józef Mackiewiczowie - dwie wielkie osobowości, choć o odmiennych zainteresowaniach. W dwudziestoleciu międzywojennym przez 17 lat pracowali razem w redakcji wileńskiego "Słowa", prowadzonego przez Stanisława.
Stanisław i Józef Mackiewiczowie po latach zerwali ze sobą kontakt
Stanisław i Józef Mackiewiczowie po latach zerwali ze sobą kontaktFoto: Shutterstock/iweta0077

Po wojnie spotkali się w Londynie, ale po paru latach zerwali ze sobą stosunki. Stanisław zmarł w Warszawie, a Józef w Monachium. Równoległe losy braci prześledziliśmy razem z prof. Jackiem Bartyzelem.

Czytaj także:

***

W cyklu "Zawsze w kontrze" przybliżymy zarówno biografię Józefa Mackiewicza, jak i wybrane aspekty jego pisarskiej, publicystycznej i dziennikarskiej twórczości.

"Uznając wielkość dorobku Józefa Mackiewicza, m.in. wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej oraz niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi, Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza".

W nawiązaniu do Roku Józefa Mackiewicza w Dwójce będziemy prezentować cykl audycji "Zawsze w kontrze". Zapraszamy w co drugi poniedziałek o godz. 21.30. Ponadto na naszej antenie w cyklu "Książka do słuchania" prezentujemy również twórczość literacką tego autora. W poniedziałek 19 września wznowiliśmy lekturę "Drogi donikąd", w interpretacji Mariusza Benoit.

Posłuchaj
27:04 Dwojka Zawsze w kontrze 2022_10_04-21-30-09.mp3 Stanisław i Józef Mackiewiczowie - losy dwóch braci (Zawsze w kontrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Zawsze w kontrze

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Jacek Bartyzel

Data emisji: 4.10.2022

Godzina emisji: 21.30

mg/kor

Czytaj także

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 16:04
- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
rozwiń zwiń