Aleksandra Kurzak: moja nowa płyta ukaże się po wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 15:00
- Już została nagrana, w całości będzie poświęcona Mozartowi, mam nadzieję, że album ukaże się po wakacjach. To będą jego najpiękniejsze arie operowe, a są one diabelnie trudne, z dużymi skokami interwałowymi - tak na antenie Dwójki o swej jeszcze niewydanej płycie mówiła Aleksandra Kurzak.
Aleksandra Kurzak
Aleksandra KurzakFoto: Forum/Maciej Biedrzycki

Słuchacze Dwójki jako pierwsi dowiedzieli się o przygotowaniach do wydania kolejnej płyty artystki.

Posłuchaj
72:01 2021_06_27 10_00_06_PR2_Cafe_Muza.mp3 Aleksandra Kurzak: moja nowa płyta ukaże się po wakacjach (Cafe "Muza"/Dwójka)
Roberto Alagna pap 1200.jpg
Kurzak i Alagna o miłości oraz płycie dla córki

Aleksandra Kurzak jest córką śpiewaczki Jolanty Żmurko, jednej z najwybitniejszych polskich sopranistek, oraz Ryszarda Kurzaka, waltornisty. Jest jedną z najsłynniejszych na świecie polskich śpiewaczek operowych, znaną publiczności głównych teatrów operowych, takich jak Metropolitan Opera, La Scala czy Covent Garden. W tym roku artystka została uhonorowana nagrodą Fryderyk 2021 za album "Desire" w kategorii "Najlepszy album polski za granicą".

Czytaj też:

Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat, grając na skrzypcach i fortepianie. Ukończyła Akademię Muzyczną we Wrocławiu, Wydział Wokalny (z wyróżnieniem) oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki 1998, a także konkursów w Helsinkach, Barcelonie oraz Kantonie. Debiutowała w Operze Wrocławskiej. W latach 2001-2007 była solistką Staatsoper w Hamburgu.

Powrót po pandemii

Artystka już na początku rozmowy podkreśliła, że ma nadzieję na pomyślny rozwój wydarzeń. - Jesteśmy w innej sytuacji niż rok temu, są szczepienia, ja sama i mój mąż przechorowaliśmy, powinno być już tylko lepiej - mówiła.

Podkreśliła, że przy okazji zagranicznych występów zawsze włącza do repertuaru polskich kompozytorów. - Nasza muzyka nadal jest odkrywana na świecie. Na tej płycie jest "Halka", na poprzedniej był "Straszny dwór", przez pandemię nie udało się wystawić "Króla Rogera" w La Scali, przede wszystkim powinniśmy starać się wystawiać polskie opery u siebie - mówiła na antenie Dwójki.

Chopin i jego cudowne pieśni

Aleksandra Kurzak przyznała, że uwielbia pieśni Chopina, choć on sam nie był z nich zadowolony. - To prawda, że nie da się ich stawiać na tym samym poziomie co jego cudowne kompozycje fortepianowe. Moje serce idzie także w stronę arii Czajkowskiego - stwierdziła.

Opowiadała też o pracy śpiewaczki operowej z mikrofonem. - Są niestety sale z koszmarną akustyką, publiczność dobrze słyszy, ale do artystów na scenie głos nie wraca, a tego potrzebujemy z technicznego punktu widzenia, czasami ten mikrofon jest niezbędny - przyznała na antenie Dwójki.

Czym jest kariera?

Na zakończenie audycji odpowiedziała na to ważne pytanie. - Dla każdego jest czymś innym. Pamiętam temat swojej pracy maturalnej, był to rok 1996, a brzmiał on: być artystą - posłannictwo czy przekleństwo. Dostałam z tej pracy szóstkę, była taka opera "Gwiazda" Zygmunta Krauzego, jej bohaterka poświęca wszystko dla kariery, na starość mieszka w domu samotnych artystów. Dobrze zrobiona kariera to odpowiednie zbilansowanie życia scenicznego i osobistego, szczęśliwe życie pomaga w błyszczeniu na scenie - podkreśliła.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Aleksandra Kurzak (śpiewaczka operowa)

Data emisji: 27.06.2021

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Aleksandra Kurzak: mama jest moją nauczycielką, zawdzięczam jej mój warsztat techniczny

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 15:50
Światowej sławy sopranistka Aleksandra Kurzak opowiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia m.in. o początkach swojej kariery, wybieranym przez nią repertuarze oraz nowym albumie "Desire: A Selection Of Opera Arias For Soprano". Premiera płyty odbyła się 29 maja 2020 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Desire". Aleksandra Kurzak: śpiewanie takiego repertuaru było moim pragnieniem

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 11:36
- Od mojego debiutu na scenie minęło już 20 lat. Moje role w większości to były komedie, bądź to mozartowskie czy też belcanto. Zawsze jednak bardzo ciągnęło mnie do repertuaru werystycznego, do Pucciniego i właśnie do Verdiego. To rzeczywiście repertuar bardzo bliski memu sercu - mówiła światowej sławy śpiewaczka o swojej najnowszej płycie pt. "Desire".
rozwiń zwiń