"Notre-Dame płonie". Tragiczne wydarzenia z 2019 roku językiem filmu

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 20:30
Trzy lata po tragicznym pożarze paryskiej katedry Notre Dame powstał film Jeana-Jacquesa Annauda "Notre-Dame płonie". Poświęcona była mu czwartkowa audycja "Rozmowy na lato". 
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 roku
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, 15 kwietnia 2019 rokuFoto: shutterstock/Marti Bug Catcher

Film "Notre-Dame płonie" właśnie trafił do polskich kin. To trzymająca w napięciu fabularna opowieść o bohaterskiej walce strażaków i uratowaniu słynnej świątyni, licznych dzieł sztuki i relikwii znajdujących się w jej wnętrzu. Twórcy obficie skorzystali z materiałów dokumentalnych oraz relacji świadków, dzięki czemu drobiazgowo odtworzono wydarzenia z 15 kwietnia 2019 roku.

O przyjęciu produkcji przez francuską publiczność, wnioskach, które wyciągnięto z tamtych wydarzeń i kontrowersjach, które budzi wciąż temat odbudowy, rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Piotrem Kamińskim - dziennikarzem, krytykiem muzycznym, znawcą opery, pisarzem i tłumaczem literatury; Stefanem Folzerem – korespondentem Polskiego Radia we Francji oraz krytykami filmowymi – Łukaszem Adamskim i Arturem Cichmińskim.

***

To wydarzenie wstrząsnęło całym, nie tylko chrześcijańskim światem. 15 kwietnia 2019 roku wybuchł pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu - jednej z najbardziej znanych świątyń na świecie, symbolu francuskiej stolicy. Spłonęła drewniana konstrukcja stropu świątyni, której budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku. Notre Dame zasłynęła m.in. dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". To w jej murach w 1804 roku Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza Francuzów.

Zobacz zwiastun filmu:

[YouTube Monolith Films]

Posłuchaj
30:08 2022_08_25 20_02_58_Dwojka_Rozmowy_na_lato.mp3 "Notre-Dame płonie". Tragiczne wydarzenia z 2019 roku językiem filmu (Rozmowy na lato/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy na lato

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Piotr Kamiński (dziennikarz, krytyk muzyczny, znawca opery, pisarz i tłumacz literatury), Stefan Folzer (korespondent Polskiego Radia we Francji), Łukasz Adamski i Artur Cichmiński (krytycy filmowi)

Data emisji: 25.08.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

Odbudowa Notre Dame. Rekonstrukcja oryginału czy współczesne wnętrze?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2022 18:00
Powszechna zgoda panuje co do tego, że paryska katedra Notre Dame jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury i sztuki europejskiej. Kształt jej odbudowy po pożarze wzbudza jednak rozliczne kontrowersje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia pożaru "serca Paryża". Czyta Joanna Trzepiecińska

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2022 11:00
W tym tygodniu w naszym cyklu przedstawiliśmy fragmenty książki Agnes Poirier "Notre Dame. Serce Paryża, dusza Francji" (przekład Aleksandry Czwojdrak), która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bo.wiem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czytała Joanna Trzepiecińska.
rozwiń zwiń