Saksofon niejedno ma imię

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2022 18:30
W pierwszym spotkaniu w audycji "Wakacje z płytami" Aleksander Laskowski zaprezentował muzykę zagraną na saksofonach. Zabrzmiały one w bardzo różnych składach. 
Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych
Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowychFoto: Shutterstock/Viktor Hladchenko

Głównymi bohaterami pierwszej audycji z cyklu "Wakacje z płytami" były saksofony. W audycji usłyszeliśmy nagrania w różnych składach: od solowych, przez - horribile dictu - kwartet saksofonowy, po składy symfoniczne.

Wśród wykonawców: Alina Mleczko, Branford Marsalis, Daniel Gauthier, Claude Delangle, John Harle oraz Masataka Hirano.

***

Saksofon to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów stroikowych. Mimo metalowego korpusu zaliczany jest do drewnianych, ponieważ posiada drewniany stroik tak jak klarnet.

Występuje w dziewięciu odmianach, różniących się wielkością i zakresem dźwięków. Od najmniejszych saksofonów - soprillo, po największe - subkontrabasowe, najczęściej budowane w strojach B i Es (mniej typowe: C i F). Do podstawowych i najpopularniejszych odmian saksofonów zaliczają się: sopranowy, altowy, tenorowy oraz barytonowy.

Historia saksofonu, w przeciwieństwie do większości instrumentów, nie jest długa. Nie ma on wcześniejszych odpowiedników, na których bazowałaby jego konstrukcja. Saksofon został wynaleziony około 1841 roku przez belgijskiego budowniczego instrumentów - Adolpha Saxa.

Instrument ten znalazł pewne użycie w muzyce poważnej, jednak najczęściej jest wykorzystywany w muzyce jazzowej. Zaczął być obecny w składzie zespołów wczesnego jazzu od 1914 roku, za czasów orkiestr Nowego Orleanu. Obecnie zajmuje stałą pozycję w instrumentarium współczesnego jazzu. 

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)


Posłuchaj
90:00 2022_07_02 17_00_03_PR2_Wakacje_z_Plytami.mp3 Saksofon niejedno ma imię (Wakacje z płytami/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Wakacje z płytami

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 2.07.2022

Godzina emisji: 17.00


reklama

Czytaj także

Aleksander Laskowski: Penderecki zaczął od zaszokowania świata [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 05:40
– Szokował nie tylko jako twórca, który zdobył trzy pierwsze nagrody na konkursie kompozytorskim w Polsce, lecz także, już na scenie międzynarodowej, był kompozytorem, który wykorzystał język awangardy do stworzenia arcydzieła muzyki sakralnej, jakim jest "Pasja według św. Łukasza" – mówił dziennikarz muzyczny Aleksander Laskowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jules Massenet - "Le Mage"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 23:00
W tym wydaniu audycji z cyklu "Tematy operowe" zaprezentowaliśmy dzieło francuskiego kompozytora Julesa Masseneta pt. "Le Mage".
rozwiń zwiń