Wielka Lechia?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 08:00
W Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie trwa wystawa "Wielka Lechia - wielka ściema". 
Gniezno
GnieznoFoto: Shutterstock/tilialucida

Opowiada o teorii spiskowej i pseudonaukowych dywagacjach dotyczących tego, co rzekomo działo się na ziemiach polskich na długo przed Mieszkiem I. W audycji rozmawialiśmy o ekspozycji, która tłumaczy, na czym polega absurdalność Wielkiej Lechii. 

Gościem Łukasza Modelskiego był Artur Wójcik z Muzeum Początków Państwa Polskiego.[źródło: Facebook/Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie]

***

"Mediewanna" pojawiła się na antenie Dwójki, zastępując na rok "Kryzys wieku średniego". Jednym z pierwszych gości Łukasza Modelskiego, prowadzącego audycję, był Łukasz Kozak, który opowiedział o nieumarłych - upiorach, strzygach i czarownicach. Choć mogłoby się wydawać, że koncepcja nieumarłego - kogoś, kto żyje wśród nas po śmierci - jest konceptem XVIII-XIX-wiecznym, nic bardziej mylnego. W średniowieczu także takie postacie się zdarzały.

Czytaj także: 

W studiu gościli także Andrzej Kozicki (politolog i mediewista) i prof. Jacek Banaszkiewicz (mediewista), z którymi Łukasz Modelski zastanawiał się, czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym. Sławny węgierski mediewista György Györffy pisał, że "po śmierci Ottona III" Bolesław Chrobry podjął próbę "zjednoczenia zachodnich Słowian pod własnym berłem". W polskiej literaturze też przewija się sugestia, że Piast wcale nie zamierzał zadowalać się obietnicą królewskiej korony. Jak daleko rzeczywiście sięgały jego ambicje?

Posłuchaj
59:56 2022_11_05 23_00_05_PR2_Mediewanna.mp3 Wielka Lechia? (Mediewanna/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Artur Wójcik (Muzeum Początków Państwa Polskiego)

Data emisji: 5.11.2022

Godzina emisji: 23.00

djr

Czytaj także

Kuchnia w dobie kryzysu i w dobie prosperity

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 11:30
Gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę" był Przemysław Bociąg, antropolog kultury i dziennikarz. Rozmawialiśmy o wpływie gospodarek niedoboru i ekonomicznego boomu na zwyczaje żywieniowe społeczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można mówić o cesarzu Bolesławie Chrobrym?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2022 00:00
Dux, Princeps, przyjaciel Cesarza, współpracownik Cesarstwa - takich tytułów używa się w związku z Bolesławem Chrobrym. Można pójść krok dalej i tak też uczyniliśmy w tym wydaniu audycji z cyklu "Mediewanna".
rozwiń zwiń