Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 26.05.2011

Lekka sałatka z białymi szparagami

Przepis na lekką i delikatną sałatkę.
Lekka sałatka z białymi szparagamifot. Flickr

Lista zakupów:

  • pomidory
  • jajka
  • białe szparagi
  • majonez
  • jogurt
  • koperek
  • sól

Na dno szklanej salaterki wkładamy pomidory obrane ze skórki, bez gniazd nasiennych i pokrojone w kostkę - lekko solimy. Na to - warstwa ugotowanych i pokrojonych w dużą kostkę jajek i ponownie lekko solimy. Trzecia warstwa to ugotowane szparagi białe, pokrojone w kawałki ok.3-5 cm. Ważna wskazówka: szparagi warto ugotować dzień wcześniej i przez noc mogą ociekać na sitku w lodówce. Wszystko polać majonezem wymieszanym z jogurtem i odrobiną soli i ewentualnie cukru oraz posypać koperkiem. Smacznego!

Przepis nadesłała Ewa Piechocka

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka