Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 25.05.2011

Zapiekane szparagi w sosie beszamelowym

Dobra propozycja na obiad albo kolację w rodzinnym gronie.
Zapiekane szparagi w sosie beszamelowymfot. Flickr

Lista zakupów:

  • 500 g szparagów,
  • 50 g startego oscypka lub w ostateczności parmezanu
  • 1 łyżka tartej bułki
  • 2 łyżki masła
  • sól
  • cukier.
  • sos: po 2 łyżki mąki i masła, 400 ml mleka, 4 żółtka.

Szparagi oczyścić i gotować w posłodzonej i osolonej wodzie przez 10 min. Odcedzić. Masło rozpuścić w rondelku, dodać mąkę i wymieszać, żeby nie było grudek. Następnie jednym, płynnym ruchem wlać mleko i intensywnie wymieszać. Gotować. Gdy przestygnie, wymieszać sos z roztrzepanymi żółtkami. Szparagi ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub brytfance, polać sosem, posypać tartym oscypkiem i tartą bułką. Na wierzchu dodatkowo ułożyć wiórki masła. Zapiekać przez 10 - 15 min. w piekarniku nagrzanym do 180°C.

Przepis nadesłała Kasia E.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka