Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 23.09.2011

Grzyby to zdrowie

Do tego, że grzyby są bardzo smaczne nie należy nikogo przekonywać. Nie ma nic lepszego niż zupa grzybowa lekko zabielona śmietaną, pierogi z grzybami albo jajecznica na kurkach. Nawet dwa grzyby w barszcz to, wbrew przysłowiu, nie za wiele dobrego. Jest jednak kilka potocznych prawd o grzybach, które z rzeczywistością nie mają wiele wspólnego.
Grzyby to zdrowieFot. PR

Często mówimy, że grzyby nie zawierają witamin i tak na prawdę poza smakiem nic wartościowego nie mają nam do zaoferowania. Otóż borowiki czy maślaki zawierają wiele cennych substancji. Są jednym z najbogatszych źródeł selenu - pierwiastka, który ma działanie przeciwutleniające i antynowotworowe. Są bogate w witaminy, głównie z grupy B i witaminę D, której nie dostarczą nam żadne warzywa czy owoce. Kurki zawierają dużo witaminy A w postaci karotenu – stąd ich piękny, pomarańczowo-żółty kolor. Kiedyś grzyby nazywane były leśnym mięsem, a to z powodu wysokiej zawartości białka.

Często słyszymy dobrą radę, żeby nie jeść grzybów wieczorem, bo są ciężkostrawne. Najadanie się wieczorem generalnie nie jest najzdrowsze, ale nie ma różnicy czy to są grzyby czy np. gruszki. Opinia ta mogła wziąć się z dużej zawartości chityny w grzybach. Jest to substancja porównywala z błonnikiem zawartym w owocach i warzywach. Chityna nie jest rozpuszczana przez kwasy żołądkowe, co sprawia, że długo czujemy się najedzeni. Warto brać to pod uwagę i nie przesadzać z ilością zjedzonych borowików czy maślaków.

Grzyby doskonale sprawdzają się w walce z nadwagą. Składają się głównie z wody, podobnie jak owoce i warzywa w związku z tym są niskokaloryczne. Kalorii doda im np. masło, na którym je smażymy lub śmietana dodana do grzybowego sosu.

Warto wykorzystać sezon i wybrać się na grzybobranie. Spacer po lesie jest dodatkową zaletą grzybowej diety.

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka