Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Martyna Konopka 19.08.2019

Dagerotypia - wynalazek, który zmienił widzenie człowieka

- Pierwsi odbiorcy fotografii z przerażeniem odrzucali dagerotypię jako coś przerażającego w swojej realności i dosłowności. Był to taki typ obrazu, z jakim człowiek do tej pory nie miał do czynienia - mówił historyk fotografii Lech Lechowicz.
Louis Daguerre (dagerotyp z 1844 roku)Louis Daguerre (dagerotyp z 1844 roku)Jean-Baptiste Sabatier-Blot/ wikipedia/domena publiczna

19 sierpnia 1839 roku Francuz Louis Jacques Daguerre zademonstrował Akademii Francuskiej zdjęcie fotograficzne otrzymane metodą dagerotypii. Dzień ten uznaje się za datę narodzin fotografii.

Początki fotografii datuje się na 1826 rok, kiedy to Joseph Nicéphore Niépce odtworzył widok z okna swojej pracowni. Pierwsza na świecie fotografia przedstawia spadzisty dach stodoły i rozłożystą gruszę z gołębnikiem. Swoją technikę Niebs nazwał heliografią, czyli obrazem malowanym światłem słonecznym.

Jak głosi legenda Louis Jacques Daguerre dokonał odkrycia dzięki swojej żonie, która przez przypadek rozbiła słoik z chemikaliami umieszczony w szafie, gdzie była schowana płytka doświadczalna. Wtedy to opary rtęci wyostrzyły obraz.

- Dagerotypy to były obrazy fotograficzne pozytywowe. Od razu po naświetleniu w kamerze fotograficznej obrazu można było (po żmudnym procesie wywoływania) uzyskać obraz pozytywowy - mówił Lech Lechowicz.

Daguerre zaprezentował publicznie swój wynalazek 19 sierpnia 1839 roku. Na zorganizowany w Londynie pokaz przybyły tłumy ludzi i, jak pisała jedna z ówczesnych gazet, "radość zgromadzonych była tak wielka, iż można ją było porównać z euforią po zwycięskiej bitwie". Tylko malarze wpadli w panikę, zrozpaczony Paul Delaroche stwierdził: "w dniu dzisiejszym umarła sztuka malarstwa".

Rewolucja w fotografii

W samych początkach fotografii uwieczniano tylko to co się nie ruszało, bo ekspozycja konieczna do zrobienia zdjęcia była bardzo długa. Fotografowano widoki miast, martwe natury. Nicéphore Niépce naświetlał swoje fotografie godzinami. Dagerotypy wymagały krótszej ekspozycji, ale nadal to były całe minuty, później sekundy. Kiedy skrócono czas ekspozycji pojawiły się portrety.

- Od dagerotypii rozpoczęła się historia portretu. Wizerunki wykonane tą techniką stały się początkiem błyskawicznego sukcesu fotografii pierwszej połowy XIX wieku. Fotografia zaczęła docierać wszędzie tam, gdzie docierała cywilizacja europejska - mówił Lech Lechowicz.

Posłuchaj o pionierach fotografii i o tym jak na przestrzeni lat rozwijała się ta dziedzina.

mk

Zapoczątkował rewolucję w fotografii

Więcej na
Wybory Kulinarnego Bloga Roku to stworzenie interaktywnej platformy kulinarnej pod auspicjami marki Lurpak.
Akcja skierowana jest do blogerów i pasjonatów dobrego jedzenia, gdzie każdy może zaistnieć, rywalizować i oczywiście dotrzeć ze swoimi przepisami do szerokiej grupy ludzi.
Podsumowaniem akcji będzie wydanie książki kucharskiej z przepisami najlepszych polskich blogów, a nagrodą dla zwycięzcy jest wyjazd do Kopenhagi, gdzie będzie mógł zjeść kolację w restauracji NOMA, która zdobyła tytuł najlepszej restauracji świata.
Serdecznie zapraszamy do głosowania na Kulinarnego Bloga Roku oraz wspólnego gotowania!
Skąd pomysł na AUDYCJĘ?
Odkrycie nowego dania większym jest szczęściem dla ludzkości niż odkrycie nowej gwiazdy” – to cytat z dziewiętnastowiecznej „Fizjologii smaku” Anthelme Brillat-Savarina i my ku szczęściu ludzkości będziemy odkrywać nowe smaki i ich nieoczywiste połączenia. Ośmielimy wszystkich nieśmiałych i przekonamy niedowiarków, że gotowanie nie jest trudne i warto wykorzystać wszelkie okazje do kulinarnej kreacji. Zapraszam do słuchania, czytania, przesyłania własnych przepisów, ale przede wszystkim zapraszam do kuchni.

Katarzyna Pruchnicka