Polskie Radio
Section05
Hezbollah

"Ta wojna już trochę się rozlała". Ekspert o konflikcie na Bliskim Wschodzie

Od kilku miesięcy trwa konflikt Izraela z Hamasem. Czy dojdzie również do wojny z Hezbollahem w Libanie? - Blinken i administracja amerykańska chcą tego uniknąć, bo to oznaczałoby konieczność większego zaangażowania Amerykanów na Bliskim Wschodzie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  konflikty międzynarodowe Izrael Hamas Bliski Wschód USA Michał Strzałkowski Hezbollah Liban Patrycja Sasnal ŚWIAT

Uderzenie USA w Hezbollah i proirańskie bojówki w Iraku. To odwet za atak na amerykańską bazę

Jak informuje Dowództwo Centralne USA (CENTCOM), amerykańskie lotnictwo dokonało ataku w poniedziałek ataku odwetowego na cele Hezbollahu i innych ugrupowań wspieranych przez Iran w Iraku. To odpowiedź na atak tych ugrupowań na bazę USA w Erbil na północy Iraku. Bojownicy przeprowadzili zamach przy użyciu dronów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Irak Hezbollah Iran USA Stany Zjednoczone

Chcą pozbawić Hamas "funduszy na dokonywanie okrucieństw". Waszyngton i Londyn uderzają sankcjami

Stany Zjednoczone, w porozumieniu z Wielką Brytanią, nałożyły nowe sankcje na osoby i podmioty, które wspierają Hamas i grupy terrorystyczne Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu. Ich celem jest odcięcie dopływu pieniędzy dla tych grup, w związku z październikowym atakiem terrorystycznym na Izrael. 
Zobacz więcej na temat:  Izrael ŚWIAT Hezbollah Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael Hamas USA Stany Zjednoczone Wielka Brytania sankcje

Żaryn: Hezbollah gloryfikuje atak Hamasu. Wojna na Bliskim Wschodzie jest zagrożeniem dla Polski

"Sekretarz generalny libańskiego Hezbollahu, Hassan Nasrallah, w swoim przemówieniu gloryfikuje atak Hamasu na Izrael określając go »militarnym i politycznym trzęsieniem ziemi« dla Tel Awiwu, które będzie mieć »strategiczne i egzystencjalne konsekwencje«" - napisał w piątek na platformie X (d. Twitter) zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Palestyna Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hamas Hezbollah Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo POLSKA

Wojna na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Hezbollah stał się stroną tego konfliktu

Lider Hezbollahu przerwał milczenie po wybuchu wojny w Izraelu. - Nie tylko Hezbollah, ale Liban w jakimś sensie stał się stroną tego konfliktu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Joanna Dyduch, kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Joanna Dyduch Liban Hezbollah Izrael Palestyna ŚWIAT

Niespokojnie na pograniczu izraelsko-libańskim. Hezbollah przekonuje, że zestrzelił drona

Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu - Libański Hezbollah oznajmił w czwartek, że zniszczył nad południowym Libanem izraelski dron za pomocą rakiety ziemia - powietrze. Strona izraelska potwierdziła wystrzelenie rakiety, ale zaprzeczyła jakoby jej dron został zniszczony - informuje Reuter zaznaczając, że twierdzenia obu stron są niemożliwe do zweryfikowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Palestyna Liban Hezbollah Hamas

Izrael zaatakował z powietrza cele Hezbollahu w Libanie. Zniszczono placówki i składy broni

Izraelskie myśliwce uderzyły w pozycje Hezbollahu w południowym Libanie. Siły obronne Izraela napisały na platformie X, że celem ataku była "infrastruktura terrorystyczna Hezbollahu". Jest to odpowiedź na przeprowadzony przez tę szyicką organizację wczorajszy ostrzał moździerzowy i rakietowy terenu północnego Izraela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Hamas Izrael wojsko Strefa Gazy atak Hamasu na Izrael Palestyna konflikt w Strefie Gazy Hezbollah Liban