Polskie Radio
Section05
Hezbollah

Hezbollah przechowuje pociski z ładunkami chemicznymi. W ich konstrukcji pomaga Korea Północna

Portal "The Jerusalem Post" powołując się na saudyjskie media poinformował, że wspierana przez Iran organizacja Hezbollah przechowuje setki pocisków z toksycznym ładunkiem chemicznym w magazynie w Al-Kusajr w pobliżu granicy libańsko-syryjskiej. W ich konstrukcji mieli brać udział eksperci z Korei Północnej, a w transporcie Irańczycy.
Zobacz więcej na temat:  Hezbollah broń chemiczna Korea Północna bezpieczeństwo Iran ŚWIAT Bliski Wschód

NASZ WYWIAD Ile rakiet ma Izrael, jak działa Żelazna Kopuła, jakie ma ograniczenia i które kraje chcą zakupić ten system?

- Szacuje się, że strona palestyńska wystrzeliła kilka tysięcy rakiet i do dyspozycji ma jeszcze 10 tysięcy pocisków. Nie wiemy dokładnie, jakie są możliwości po stronie izraelskiej. Znamy liczbę baterii, ich możliwości, nie znamy jednak dokładnie liczby przeciwrakiet. Ile ich jest  - to obecnie kluczowe pytanie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM doktor Marcin Andrzej Piotrowski, analizując możliwości Żelaznej Kopuły.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Strefa Gazy NASZ WYWIAD Hamas Autonomia Palestyńska wojsko broń Hezbollah

MSZ: Iranowi przekazano założenia konferencji w Warszawie

- Stoimy na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska – do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu – brzmi oświadczenie polskiego resortu spraw zagranicznych. 
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Syria Rosja Iran Izrael Liban Hezbollah POLSKA

TYLKO U NAS Rok 2018 na świecie. Bliski Wschód wciąż był niestabilny

Wojna domowa i bombardowania w Syrii, protesty antyamerykańskie w Iranie w związku z sankcjami USA, zabójstwo saudyjskiego dziennikarza, konflikt w Jemenie. Miniony rok był bardzo niespokojny na Bliskim Wschodzie, gdzie nie brakowało wielu dramatycznych wydarzeń. O tych najważniejszych w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl mówi Marcin A. Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Bliski Wschód Syria Iran Irak Arabia Saudyjska Jemen Izrael Hezbollah USA podsumowanie 2018 roku

Służby izraelskie okiem byłego szefa Agencji Wywiadu

- Część legend na temat wszechmocy służb izraelskich jest kreowanych przez same służby. Służby izraelskie działają w specyficznym otoczeniu, czyli w stanie permanentnej wojny, która od 70 lat towarzyszy państwu Izrael. To oznacza ciągły kontakt z niebezpieczeństwem i konkretnymi zadaniami stawianymi na co dzień i od razu weryfikowanymi – mówił o działalności Mosadu w audycji W Gruncie Rzeczy były szef Agencji Wywiadu płk Grzegorz Małecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Grzegorz Małecki Agencja Wywiadu Iran Hamas Hezbollah ŚWIAT