Polskie Radio
Section05

wojna

Wojna ma twarz kobiety, czyli melodramat "Będzie trzeba, to pójdę na wojnę".

"Trzeci rok wojny spotyka ją gdzieś na froncie. Złożyła przysięgę i jest żołnierką. Nie ma odwrotu. Koleżanka po fachu, reżyserka, siostra. Na emigracji uwrażliwiała zachodnie społeczeństwa na losy swojego kraju, aby wreszcie wziąć sprawy we własne ręce i wyruszyć w rodzinne strony, skonfrontować się z wrogiem oraz z realiami pracy w armii" - to fragment opisu monodramu "Będzie trzeba, to pójdę na wojnę" w reżyserii Magdy Szpecht.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka spektakl KULTURA Adam Suprynowicz

SONDAŻ IBRiS: rośnie strach przed wojną, maleje chęć walki

Ponad 63 proc. Polaków obawia się zagrożenia dla istnienia państwa, a 36,7 proc. zadeklarowało, że w przypadku ataku uciekałoby za granicę lub szukało schronienia w bezpiecznym miejscu w kraju. Wzrosła liczba osób skoncentrowanych na indywidualnych strategiach przetrwania, a gotowość do obrony kraju i pomocy sąsiadom spadła - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla PAP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo sondaż zaufanie

Rosyjskie tortury. Ciało dziennikarki bez części organów

W ciele dziennikarki Wiktorii Roszczyny po rosyjskiej niewoli brakowało niektórych organów. Oczu, mózgu, tchawicy. - Nie zostanie wymieniona. I to jest jej wina - takie słowa miał usłyszeć w rosyjskim więzieniu jeden ze świadków jej niewoli. Ciało Roszczyny oddano Ukrainie ze śladami katowania, rażenia prądem, skrajnie wychudzone, z opisem "niezidentyfikowany mężczyzna". Rozpoznano ją dzięki badaniom DNA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie dziennikarze dziennikarstwo

Potężne wydatki na wojnę. UE kontra Chiny i Rosja

Państwa Unii Europejskiej wydały w 2024 roku na zbrojenia więcej niż Rosja i Chiny - zauważył portal analityczny Le Grand Continent, powołując się na poniedziałkowy raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI). Trzeba jednak traktować te ustalenia z pewną ostrożnością - Rosja i Chiny jako państwa niedemokratyczne ukrywają część swoich wydatków na wojnę i operacje militarne. Dlatego ich rzeczywiste wydatki na zbrojenia mogą być nieznane.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja UE Chiny NATO

Ta historia chodziła za mną od dawna. "Skóra po dziadku" Mateusza Pakuły na scenie

- Pisałem książkę prozatorską i od razu wiedziałem, że przygotuję z tego spektakl - mówił Mateusz Pakuła w audycji Tu Myśliwiecka 3/5/7. Spektakl "Skóra po dziadku" miał premierę w ostatni weekend w Krakowie, w teatrze "Łaźnia Nowa". - Ta historia chodziła za mną od bardzo wielu lat - przyznał w rozmowie z Michałem Nogasiem Mateusz Pakuła. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Pakuła Kielce pogrom kielecki Kraków spektakl TEATR Trójka Michał Nogaś

Poselstwo z Moskwy i próba upokorzenia Rzeczpospolitej

Poselstwo przysłane przez cara do Warszawy w 1650 roku było dla Polaków i Litwinów szokiem. Moskale stawiali osłabionej Rzeczypospolitej absurdalne i hańbiące żądania, a w razie ich niespełnienia, grozili wojną. Jednocześnie upierali się, że to państwo polsko-litewskie dąży do zerwania pokoju. Kreml pokazał, że przy realizacji imperialnych celów i ich usprawiedliwianiu potrafi dowolnie naginać rzeczywistość.
Zobacz więcej na temat:  Rosja dyplomacja Warszawa negocjacje Moskwa