Polskie Radio
Section05
Kuba Borysiak

Dziewczyny z Radomszczyzny i harmonijki z północy

W środowej audycji spotkaliśmymy się z zespołem "Przystalanki" z Przystałowic Małych. Członkinie grupy mówiły m.in. o równouprawnieniu par jednopłciowych oraz o tym… jak wóz bojowy OSP przyczynił się do powstania zespołu. Nie zabrakło też nowości world music - tym razem z północy - Norwegii i Finlandii. Gdzie muzykę tradycyjną gra się w zadziorny sposób na harmonijce ustnej!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak

Muzyka, miłość i krosna

Usłyszeliśmy historie o miłości, muzyce i tkactwie czyli opowieści Anny i Stanisława Bałdygów z Mazuchówki, małżeństwa, które w tym roku otrzymało II nagrodę na festiwalu w Kazimierzu. Czym jest dla nich muzyka? Czy łatwo być parą w życiu prywatnym i muzycznym jednocześnie? W "Kiermaszu" zabrzmiały muzyka i opowieści Józefa Lutego z Szypliszk, artysty grającego na harmonii guzikowej oraz członka zespołu Pogranicze. Luty grał od dziecka, najpierw na organkach, później na akordeonie, który podarował mu ojciec. W audycji także najnowsze nagrania węgierskiego wirtuoza skrzypiec, Felixa Laiko, z albumu “Start”. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka tradycyjna Kuba Borysiak miłość skrzypce

Znamy wyniki 54. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych 2020

- Wziąłem się za budowę skrzypiec, podglądam na internecie jak je zrobić. Główkę już zrobiłem i zbieram materiał; mam już klon na spód i szukam świerka na wierzch. Jestem uparty i lubię dłubaninę, muszę ze swoimi skrzypkami jeszcze się zmierzyć - mówił w "Kiermaszu pod Kogutkiem" podlaski skrzypek nagrodzony w tym roku Basztą, Zdzisław Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor folk Kuba Borysiak